Kim są zwycięzcy minionej dekady? Najlepiej zarabiające tytuły i twórcy ostatnich lat
Brytyjski rynek jest jednym z najważniejszych w światowej popkulturze. "Pięćdziesiąt twarzy Greya", Adele oraz Ed Sheeran to największe hity ostatnich dziesięciu lat.
Kierunek, w którym zmierza kultura masowa, zmienia się dynamicznie i ciężko nadążyć za trendami technologicznymi i modą. Po dekadzie obserwacji dostrzec można jednak pewne zależności. Brytyjczycy podsumowują, co oraz kto ich zdaniem zapisze się w pamięci i historii minionego dziesięciolecia.
Czego się słuchało, co oglądało i w co grało od 2010 do 2020 roku? Ile zarobili najwięksi artyści, a które z polskich gier zostały najlepiej przyjęte przez światowy rynek graczy?
Muzyka
W Wielkiej Brytanii pop w dalszym ciągu sprzedaje się najlepiej i nic nie wskazuje na to, żeby niebawem miało coś się zmienić. Większość albumów muzycznych, które odniosły największe sukcesy w latach 2010-2019 to właśnie muzyka z gatunku pop.
Na miejscu trzecim najchętniej kupowanych albumów znalazł się, wydany w 2014 roku album Eda Sheerana pt. „X”. Sprzedany został w liczbie około 8 mln krążków na całym świecie i tym samym zamknął TOP 20 najlepiej sprzedających się płyt w historii Wielkiej Brytanii.
Na miejscu drugim wydany w 2015 roku album Adele pt. „25”, sprzedany w liczbie 22 mln płyt na całym świecie.
Najlepiej sprzedającym się albumem był inny krążek tej artystki, wydany w 2011 roku album Adele pt. „21”. 30 mln sztuk sprzedanych płyt, które przełożyło się na 4 miejsce wśród najlepiej sprzedających się albumów w historii Wielkiej Brytanii, mówi sporo na temat tego, jak wielki sukces odniosła Adele.
Jeśli chodzi o najlepsze muzyczne single, to na trzecim miejscu uplasował się Ed Sheeran z przebojem „Thinking Out Loud” z 2014 r.
Na drugim miejscu znalazł się „Uptown Funk” nagrany przez Marka Ronsona i Bruno Marsa w 2014 roku.
Najlepszym singlem była inna piosenka Eda Sheerana pt. „Shape of You”.
Według Forbesa to jednak inni artyści zarobili najwięcej w skali całego świata:
Beyonce przez ostatnie dziesięć lat zarobiła 685 mln dolarów.
Taylor Swift - o 825 milionów.
Z kolei najbardziej, bo o 950 mln dolarów, wzbogacił się... Dr. Dre.
Filmy
Przez ostatnie dziesięć lat najpopularniejsze w Wielkiej Brytanii okazały się filmy akcji, sci-fi oraz fantastyka.
Trzecim najlepiej zarabiającym filmem dekady stał się „Spectre” - 24. film z serii o agencie Jamesie Bondzie w reżyserii Sama Mendesa z 2015 r. Jego twórcy zarobili około 124,6 mln dolarów.
Na drugim miejscu poprzedni Bond, z 2011 r. - „Skyfall” - również w reż. Sama Mendesa. Udało się na nim zarobić 135 mln dolarów.
Najwięcej w tej dekadzie, bo aż 161,2 mln dolarów, zarobiła pierwsza część nowej trylogii „Gwiezdnych Wojen” - „Star Wars: The Force Awakens” wyreżyserowana przez J.J. Abramsa.
Wśród brytyjskich audycji telewizyjnych z kolei niepodzielnie królował sport:
Mecz Chorwacji przeciwko Anglii podczas Mistrzostw Świata piłki nożnej 2018 nadawany przez ITV oglądało 20,7 mln ludzi.
Drugim najchętniej oglądanym w telewizji wydarzeniem była ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich 2012. BBC One miało wówczas 24,2 mln widzów.
Najwięcej Brytyjczyków - 24,5 mln - obejrzało w tej dekadzie ceremonię zamknięcia Igrzysk Olimpijskich z 2012 roku.
Gry
Oprócz gier sportowych (głównie z serii FIFA) i wojennych, wśród najbardziej dochodowych gier dekady znalazło się kilka odstępstw od normy - głównie w samej czołówce zestawienia:
Trzecią najlepiej sprzedającą się grą dekady został, stworzony przez Mojang AB i debiutujący w 2011 r. na komputerach osobistych, Minecraft.
Drugie miejsce zajęło - wydane w 2010 roku i wyprodukowane przez studio Treyarch - Call of Duty: Black Ops.
Grand Theft Auto V wydane przez Rockstar Games z 2013 roku zostało uznane za brytyjską grą dekady.
Jak przedstawiają się najbardziej dochodowe polskie gry minionych dziesięciu lat?
Trzecią zostało wyprodukowane przez Techland w 2015 r. „Dying Light”.
Drugą - wydane w 2011 roku przez CD Projekt - „Wiedźmin 2: Zabójcy Królów”.
A najbardziej docenioną w tej dekadzie polską grą został wypuszczony także przez CD Projekt w 2015 r. „Wiedźmin 3: Dziki Gon”.
Książki
W kategorii literatura zaskoczenie może być dość spore lub może nie być go wcale - całe podium zajęły bowiem książki autorstwa EL James.
Odpowiednio od miejsca trzeciego do pierwszego:
„Fifty Shades Freed”, z liczbą ponad 3,15 mln sprzedanych egzemplarzy,
„Fifty Shades Darker" sprzedany w liczbie prawie 3,5 mln egzemplarzy.
Najlepszą książką dekady według Brytyjczyków i sprzedane w ilości ponad 4,8 mln kopii zostało „Fifty Shades of Grey”.