Mieszkanie na wynajem? Ekspert tłumaczy, gdzie opłaca się najbardziej
Najszybciej zwróci się mieszkanie na wynajem kupione w Łodzi, najdłużej pracować na siebie muszą mieszkania w Krakowie – wynika z analizy Grupy Morizon-Gratka.

Marcin Drogomirecki, ekspert Grupy Morizon-Gratka podkreśla, że podobnie jak program Bezpieczny Kredyt 2 proc. wywołał nagły wzrost popytu na rynku sprzedaży mieszkań, tak na rynku najmu mieszkań silnym impulsem był wybuch wojny na Ukrainie i nagły napływ do Polski olbrzymiej fali uchodźców. Dziś sytuacja już się ustabilizowała: ubyło inwestujących w mieszkania na wynajem, część takich nieruchomości trafiła na rynek sprzedaży, a ceny i czynsze przechodzą korektę.
Symboliczne wzrosty czynszów
Z najnowszej analizy Grupy Morizon-Gratka stawek ofertowych czynszów (netto) za najem mieszkań w największych miastach wynika, że oczekiwania oferentów na przestrzeni ostatniego roku uległy niewielkim zmianom, a wzrosty bądź spadki średnich stawek ofertowych były symboliczne – ich uśredniona wartość wyniosła -0,1 proc.
Według Grupy Morizon-Gratka miastami, w których stawki czynszów w porównaniu z rokiem ubiegłym spadły najbardziej, są Warszawa i Kraków. W stolicy mieszkanie jedno-, dwu- lub czteropokojowe można dziś wynająć taniej o ok. 1,5-2 proc. niż przed rokiem. Droższe – o 2,4 proc. – są za to mieszkania 3-pokojowe.
Więcej wiadomości na temat mieszkań można przeczytać poniżej:
Trzeba jednak podkreślić, że w każdym z segmentów podane zmiany procentowe oznaczają różnicę w nominalnej, miesięcznej stawce czynszu na poziomie ok. 50-100 zł – zaznacza Drogomirecki.
Nieco większe spadki średnich stawek ofertowych czynszów za najem mieszkań 2-, 3- i 4-pokojowych zanotował Kraków. W stolicy Małopolski takie lokale oferowane są dziś wynajmującym średnio od 100 do 300 zł/mies. taniej. O 100 zł wzrósł zaś średni miesięczny czynsz za najem kawalerki.
230 miesięcy i mieszkanie spłacone
Eksperci sprawdzili też, po jakim czasie zwróci się inwestycja w mieszkanie na wynajem. Okazuje się, że przeciętne mieszkanie spłaciłoby się z czynszów po ok. 230 miesiącach.
Najbardziej opłaca się zainwestować w Łodzi. Zakupione M zwróci się przeciętnie po 188 miesiącach najmu (kawalerka po 168).
Najdłużej pracować na siebie muszą mieszkania w Krakowie, w którym inwestycja w mieszkanie na wynajem zwróci się dopiero po ok. 256 miesiącach (kawalerka po 232) = wyjaśnia Drogomirecki.
I dodaje, że to pobieżna kalkulacja; w szczegółowej należałoby uwzględnić dodatkowo choćby koszty remontów i wymiany wyposażenia mieszkania, składek na ubezpieczenia czy okresy, w których mieszkanie pozostawałoby niewynajęte.
Czy mieszkania na wynajem to dzisiaj dobra inwestycja?
Niewątpliwie, w obecnych warunkach rynkowych — biorąc pod uwagę: dzisiejsze poziomy cen mieszkań, wysokość stawek czynszów oraz podaż i popyt – inwestowanie w mieszkania na wynajem wymaga wnikliwych kalkulacji i dobrego wyczucia rynku. Uzyskanie zadowalającej stopy zwroty jest dziś znacznie większym wyzwaniem niż jeszcze kilka lat temu – tłumaczy ekspert.