REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Commerzbank nie sprzedaje mBanku. Koronawirus pokrzyżował plany Niemcom

mBank nie jest już na sprzedaż. Commerzbank zdecydował się zachować swój pakiet kontrolny. Niemcy twierdzą, że w czasie pandemii nie da się właściwie wycenić mBanku.

11.05.2020
15:19
mBank
REKLAMA

Jest rzeczą oczywistą, że sprzedamy tak cenne aktywa jak mBank tylko wtedy, gdy warunki będą odpowiednie. Obecne otoczenie rynkowe, naznaczone kryzysem koronnym, nie pozwala na atrakcyjną wycenę zgodną z wartością mBanku -

– przekonuje Bettina Orlopp, dyrektor finansowy Commerzbanku. 
REKLAMA

Commerzbank 5.0 zostaje

Przedstawiciele drugiego co do zasobności portfela aktywów banku w Niemczech twierdzą, że strategia Commerzbanku 5.0 będzie kontynuowana. 

Nasza silna pozycja kapitałowa daje nam pole do realizacji strategii Commerzbanku 5.0 i realizacji planowanych inwestycji bez konieczności sprzedaży mBanku

– uważa Bettina Orlopp.

Od początku roku akcje mBanku zanotowały spadek o ponad 50 proc. To oznacza, że 69,3 proc. akcji Commerzbanku wycenione jest obecnie na poziomie 1,2 mld euro, w porównaniu z ponad 2 mld euro na początku roku.

mBank pozostanie niemiecki. Na razie

REKLAMA

Przypomnijmy, że pierwotnie zakupem mBanku zainteresowane były dwa amerykańskie fundusze PE Blackstone i Apollo. W transakcji chciała też wziąć udział Grupa ING oraz Credit Agricole, ale ostatecznie nic z tego nie wyszło. Najpoważniejszą ofertę oficjalnie złożył Bank Pekao. Niemcom nawet miało takie rozwiązanie pasować: chcieli oddać mBank w ręce podmiotu obeznanego w polskim sektorze bankowy o pewnych podstawach. Pekao wydawało się kandydatem wymarzonym. 

Oferta ze strony banku kontrolowanego przez Skarb Państwa tym bardziej podsycała plotki o megafuzji, w ramach której PZU sprzedałaby swój pakiet 20 proc. akcji Pekao na rzecz PKO BP. Podobnie z 12,8 proc. akcji Pekao zrobiłby Polski Fundusz Rozwoju. Pieniądze z tego uzyskane pozwoliłyby PZU na przejęcie mBanku. Teraz jest już jasne, że nic z tego planu nie wyjdzie. Przynajmniej na razie. Wszak nie można dzisiaj przewidzieć poczynań Commerzbanku w tym względzie już po pandemii koronawirusa. Podobnie jak planów Skarbu Państwa dotyczących dalszej nacjonalizacji sektora bankowego nad Wisłą.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA