REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Kryzys uderza w polskich przedsiębiorców. Jako pierwsi zwijają się deweloperzy i budowlańcy

Przedsiębiorcy już zaczynają odczuwać skutki spowolnienia gospodarczego. Rośnie liczba zamykanych działalności gospodarczych. Wysoką ceną płacą przedsiębiorstwa budowlane, w tym deweloperzy, oraz firmy produkcyjne. W ten sposób dają znać o sobie zamrożenie rynku mieszkaniowego oraz wyśrubowane ceny energii.

09.12.2022
17:39
Kryzys uderza w polskich przedsiębiorców. Jako pierwsi zwijają się deweloperzy i budowlańcy
REKLAMA

Działalności gospodarczych figurujących w rejestrze REGON było więcej zarówno w ujęciu miesięcznym, jak i rocznym. Ale im bardziej wczytujemy się w dane, tym bardziej staje się jasne, że przedsiębiorcy w niektórych branżach już mocno odczuwają spowolnienie.

REKLAMA

Na koniec listopada 2022 roku do rejestru REGON wpisanych było 4 986,3 tys. podmiotów – o 0,3 proc. więcej niż miesiąc wcześniej i 3,3 proc. niż w analogicznym okresie roku poprzedniego – podał GUS w piątek.

Źródło: GUS

Liczba podmiotów nowo zarejestrowanych w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 12,2 proc. Dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą ten spadek okazał się jeszcze głębszy i wyniósł 14,1 proc.

Źródło: GUS

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą stanowiły 80,2 proc. ogółu nowo zarejestrowanych podmiotów w rejestrze REGON. Liczba nowo zarejestrowanych spółek zmniejszyła się o 4,6 proc., w tym dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością aż o 3,9 proc.

Zamknięcia i zawieszenia działalności gospodarczych

Liczba podmiotów wyrejestrowanych z rejestru REGON była o 1,7 proc. niższa niż w październiku. Głównie za sprawą osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Liczba wyrejestrowanych firm zmalała o 3,4 proc. Wzrosła w przypadku spółek i to aż o 11,1 proc.

undefined

Jak odnotowuje w komentarzu Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, działalność w ubiegłym miesiącu zakończyło 16 tys. przedsiębiorstw (wzrost o 1,8 proc.), a wśród nich wiele przedsiębiorstw budowlanych, małych deweloperów oraz energochłonnych firm przemysłowych. Zdecydowanie lepiej sytuacja wygląda w handlu i usługach.

Źródło: GUS

Podobna sytuacja panuje wśród firm zawieszających działalność.

Od czwartego kwartału 2021 r. dynamicznie rośnie liczba zamrożonych działalności budowlanych. Taka tendencja utrzyma się w kolejnych miesiącach - to jedna z konsekwencji podwyżek stóp procentowych – wskazuje ekonomista PIE.

GUS podał, że działalności zawieszone stanowiły w listopadzie 13 proc. wszystkich figurujących w rejestrze firm. Największy wzrost zawieszeń odnotowano w sekcji kultura i rozrywka o 4,2 proc. oraz o 3,4 proc. dla zakwaterowania i gastronomi.

Spowolnienie uderzyło w budowlankę i przemysł

Spowolnienie gospodarcze ma łagodny wpływ na strukturę przedsiębiorstw. Obserwujemy mniej rejestracji i więcej zamknięć firm budowlanych oraz energochłonnych przemysłów. Rośnie natomiast liczba firm usługowych – komentuje Jakub Rybacki.

REKLAMA

Jak wylicza, w listopadzie pojawiło się 29 tys. nowych przedsiębiorstw, o 2 proc. mniej niż w 2021 r.

Struktura jest mocno zróżnicowana między branżami. Kryzys energetyczny skutkuje mniejszą liczbą nowych działalności przemysłowych i budowlanych. Rośnie liczba działalności informatycznych, finansowych oraz małych usług – wylicza ekspert Instytutu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA