REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Zarobki w IT. Średnia: 18 000 zł, ale najwięcej zgarniają spece od Scali. Dostają po 21 000 zł

Rynek pracy kandydatów IT w trzecim kwartale 2020 wrócił do poziomu z początku roku – wynika z raportu „IT Market Snapshot Q3 2020” przygotowanego przez analityków inhire.io.

27.10.2020
15:32
inhire.io
REKLAMA

Z raportu „IT Market Snapshot Q3 2020” przygotowanego przez firmę inhire.io wynika, że średnie zarobki w porównaniu z ubiegłym kwartałem wzrosły średnio o 10 proc. Dla umów B2B w Warszawie wynagrodzenia osiągają 17 914 zł. Niewiele mniej – 17.814 zł oferują kandydatom do pracy gdańskie firmy. Kraków utrzymuje niezmiennie wysoki poziom zarobków na umowy o pracę wynoszący ok. 14.500 zł.

REKLAMA

W stosunku do drugiego kwartału liczba ofert pracy dla IT wzrosła o 24 proc. Poziom wynagrodzeń wzrósł o 10 proc., co oznacza, że wrócił do poziomu sprzed pandemii. Ten wzrost najbardziej widoczny jest dla ofert pracy zdalnej. Analitycy inhire.io wskazują przy okazji, że zacierają się różnice w wynagrodzeniach pomiędzy poszczególnymi miastami oraz zrównuje poziom płac dla pracowników wykonujących pracę z domu i stacjonarnie w biurze.

Scala najwyżej wynagradzana

Wciąż najpopularniejszymi językami programowania w publikowanych ofertach jest JavaScript (wzrost 28 proc. k/k), Java (20 proc.), Python (16 proc.), PHP i Typescript (8 proc.) oraz C# (7 proc.). Niezmiennie najlepiej płatne są technologie związane z Big Data.

Najlepsze warunki oferowane są programistom pracującym w języku Scala, który dotyczy tylko 1 proc. ofert. Kolejne miejsca na podium zajmują Java i C. Jak wskazują analitycy inhire.io, praktycznie zniknęły różnice w wynagrodzeniu zależnie od trybu pracy (zdalnej lub stacjonarnej), ale ta sytuacja dotyczy jedynie osób na stanowisku mid i senior.

Trzeci kwartał 2020 r. to czas wzrostu wynagrodzeń, które w Q2 spadły o około 10 proc. Obecnie wzrosty świadczą o powrocie do czasu sprzed wybuchu pandemii (Q1).

Mniej pracy dla juniorów

„IT Market Snapshot Q3 2020” pokazuje, że zapotrzebowanie na doświadczonych specjalistów IT wciąż jest w cenie, za to z rynku praktycznie zniknęły oferty pracy dla juniorów. W trzecim kwartale ponad 48 proc. ofert pracy zaadresowanych było do pracowników posiadających co najmniej średnie doświadczenie zawodowo, a blisko 46 proc. dotyczyło seniorów/ekspertów. Ofert przeznaczonych dla juniorów dotyczyło niespełna 6 proc. wszystkich ogłoszeń.

Michał Gąszczyk, CEO inhire.io. wskazuje, że Firmy coraz chętniej publikują ogłoszenia z uwzględnieniem widełek płacowych, ale nadal ponad dwie trzecie pracodawców nie chce ujawniać kwot oferowanego wynagrodzenia. W sektorze IT, w związku z ogromną liczbą ofert dla kandydatów, informacja o zarobkach stała jednym z ważniejszych czynników decyzyjnych w procesie rekrutacji.

Mediana w branży jest dość wysoka. Górne widełki niejednokrotnie stanowią nawet 145 proc. tych dolnych

– komentuje wyniki analizy Michał Gąszczyk, CEO inhire.io.

Warszawa ściąga najwięcej specjalistów IT

Analitycy inhire.io zwracają uwagę, że ciekawe wygląda kwestia publikowanych ofert z branży IT w poszczególnych miastach. Zwiększyła się znacznie (24 proc.) zarówno liczba publikowanych ogłoszeń jak również się liczba publikujących je firm (22 proc.).

W czołówce miast ściągających do pracy najwięcej specjalistów IT bryluje wciąż Warszawa, gdzie w Q3 2020 opublikowanych zostało prawie 3000 ofert, a na kolejnych miejscach uplasowały się kolejno Kraków, Wrocław i Poznań.

 class="wp-image-1281358"
Stawki i liczby ofert dla IT w miastach. Źródło: IT Market Snapshot Q3 2020
REKLAMA

Zdaniem inhire.io branża IT praktycznie wróciła do stanu sprzed pandemii i skutecznie przestawiła się na model pracy zdalnej.

Wbrew wszelkim obawom związanych z drugą falą pandemii, Q3 okazał się dla specjalistów IT co najmniej łaskawy. Popyt na doświadczonych pracowników w branży stale rośnie, a proponowane stawki wciąż uznawane są za jedne z najwyższych

– konkludują autorzy opracowania.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA