REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Najpierw w polski startup zainwestowali Niemcy. Teraz 100 proc. jego akcji przejmuje Intel

RemoteMyApp dostarcza technologię i usługi do streamingu gier z chmury międzynarodowym korporacjom. Teraz polska firma sama stanie się własnością globalnego gracza - 100 proc. jej udziałów kupił technologiczny gigant, Intel Corporation.

09.11.2021
14:32
Intel właśnie kupił startup ze Szczecina. Streamują gry z chmury
REKLAMA

Po sfinalizowaniu transakcji RemoteMyApp stała się częścią firmy Intel. Strony nie ujawniają jednak kwoty przejęcia.

REKLAMA

Moja przygoda z gamingiem zaczęła się od kultowej gry Duke Nukem 3D i doprowadziła do miejsca, w którym wspólnie z zespołem RemoteMyApp stworzyliśmy najwyższej jakości usługę technologiczną, dzięki której miliony graczy na całym świecie mają dostęp do ulubionych gier w dowolnym miejscu i czasie. Jesteśmy dumni, że dołączamy do zespołu firmy Intel i wspólnie dalej będziemy tworzyć innowacje zmieniające świat

– mówi Andreas Hestbeck (na zdjęciu powyżej po prawej), prezes zarządu w RemoteMyApp.

Historia RemoteMyApp sięga 2014 r. Firma od początku rozwijana była w modelu venture buildingu przez fundusz Tar Heel Capital Pathfinder w ramach inkubacji studia RedSky. Model ten zakłada, że fundusz nie tylko wykłada pieniądze na rozwój startupu, ale również aktywnie uczestniczy w jego rozwoju, dzieląc się np. zespołem specjalistów czy infrastrukturą.

Wspieraliśmy zespół m.in. w pracach deweloperskich, a także kwestiach rekrutacyjnych, administracyjnych, czy prawnych. Produkt rozwijany był przez zespół spółki, ale tutaj również staraliśmy się wnosić wartość dodaną. Razem z innymi udziałowcami (w tym MCI Capital) aktywnie pomagaliśmy np. pozyskiwać partnerów biznesowych

- mówi Arkadiusz Seńko, twórca funduszu (na zdjęciu powyżej w środku) w rozmowie z Bizblogiem.

RemoteMyApp powstało w czasach, gdy technologia nie pozwalała jeszcze na streaming gier. Działało już wówczas OnLive, ale lag był tak duży, że praktycznie uniemożliwiał rozgrywkę.

Dużym krokiem naprzód miała być zapowiedziana w 2019 roku Stadia od Google’a, ale projekt okazał się niewypałem. Cztery lata wcześniej Sony przejęło zaś patenty OnLive, które wkrótce zaimplementowało w usłudze PlayStation Now. Intel od listopada 2020 roku współpracuje zaś z Asusem, tworząc platformę do cloud gamingu – Boosteroid.

Rozwój RemoteMyApp przyspieszył zaś w 2016 roku, kiedy to spółkę dokapitalizował fundusz VC Internet Ventures z portfela MCI Capital. Przed rokiem 2 mln euro w RemoteMyApp włożył zaś Deutsche Telekom.

Cieszymy się, że mogliśmy wspierać rozwój RemoteMyApp w trakcie tej niezapomnianej podróży, która kończy się strategicznym nabyciem spółki przez Intel Corporation. Jest to bez wątpienia jeden z największych sukcesów funduszy typu early stage wspieranych przez grupę MCI Capital i PFR

- mówi Tomasz Czechowicz, prezes MCI Capital SA.

Zakupy technologicznych gigantów nie należą do częstych obrazków w Polsce.

REKLAMA

Choć nasz rynek VC odnotowuje stałe wzrosty (głównie dzięki pieniądzom publicznym), to największe firmy technologiczne nieczęsto wybierają się u nas na zakupy. Jedną z najbardziej znanych tego typu historii jest zakup syntezatora mowy, Ivona, przez Amazona w 2013 roku.

Sam Tar Heel Capital Pathfinder ma jednak w funduszu kilka ciekawych spółek. To m.in. Grid (zajmujący się danymi e-sportowymi i gamingowymi), Gamivo (marketplace gier komputerowych i akcesoriów dla graczy) czy Skinwallet (marketplace dóbr wirtualnych). Fundusz nie planuje jednak uruchamiania kolejnych projektów związanych ze streamingiem gier.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA