REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Deutsche Telekom wykłada 2 mln euro na polskie granie w chmurze

Szczeciński startup RemoteMyApp po dwuletnim pilocie przyciągnął do siebie inwestycję zza zachodniej granicy. Startup sprzedaje dostęp do platformy cloud gamingu Vortex.gg.

01.07.2020
13:05
Deutsche Telekom wykłada 2 mln euro na polskie granie w chmurze
REKLAMA

Vortex.gg to polska platformy cloud gamingowa, która. Za 9,99 dol. miesięcznie daje dostęp do wyselekcjonowanej biblioteki gier pecetowych, które można ogrywać na mniej wydajnych sprzętach, w tym na smartfonach, w jakości HD (niedługo ma się pojawić również FullHD). Dotychczas aplikację pobrano 10 mln razy z Google Play.

REKLAMA

Jej popularność wzięła się z faktu, że nie wszyscy mogą sobie pozwolić na kupno wydajnych komputerów. Jedynie 19 proc. użytkowników Steama posiada sprzęt wymagany do rozgrywania najnowszych gier kategorii AAA, czyli tych najbardziej rozbudowanych, z najlepszą grafiką.

 class="wp-image-1189476"
Najpopularniejszym tytułem przez długi czas był „Fortnite”, teraz na czoło wysuwa się „GTA V”.

Odpowiedzią na te braki jest chmura obliczeniowa, która przejmuje na siebie ciężar obliczeń związanych m.in. z generowaniem grafiki. Dzięki niej użytkownik może grać w wymagające tytuły nawet na swoim smartfonie. W ostatnich latach rozwój tego rynku wydatnie przyspieszył. W listopadzie pojawiła się Stadia od Google'a.

Google szturmem wdarł się na arenę gamingu i pokazał światu, że cloud gaming nie jest już tematem odległej przyszłości, a realną propozycją dla użytkowników

- mówi szef RemoteMyApp, Andreas Hestbeck.

Tego stanowiska nie podzielą gracze, którzy Stadię kwitują raczej mianem porażki Google'a. W trzy miesiące po jej premierzy liczba graczy „Destiny 2”, korzystających ze Stadii wynosiła zaledwie 10 tys. i wciąż spadała. Technologia jest jednak cały czas rozwijana.

RemoteMyApp skupiło się na partnerach biznesowych. Uwaga powędrowała m.in. w kierunku i dostawców usług internetowych. Cloud gaming może przecież służyć jako komplementarna usługa w ich ofercie.

Jednym z nich jest Deutsche Telekom, z którym platforma nawiązała współpracą przed dwoma laty w projekcie MagentaGaming, umożliwiającym streaming ponad 100 gier w FullHD. Współpraca zapewne układała się dobrze ponieważ:

Deutsche Telekom zainwestował 2 mln euro w polską firmę.

Dokonał tego za pośrednictwem strategicznego funduszu inwestycyjnego Telekom Innovation Pool GmbH. Spółka nie ujawnia, ile udziałów oddała telekomowi, poza stwierdzeniem, że „dalej zajmuje miejsce kierowcy w tym rozpędzonym samochodzie”.

Szczecinianie pragną przeszczepić ten model na kolejne branże.

Zamierzamy skupić się na pozyskiwaniu dużych partnerów biznesowych, mających obszerne bazy użytkowników. 

- podkreśla Hestbeck.

Teraz porównują swoją platformę do zestawu klocków Lego, z którego partner może wybrać pasujące elementy, aby zbudować własną usługę dla swoich klientów.

Przez ostatni rok pracowaliśmy nad ukształtowaniem naszej platformy, aby była produktem łatwym do wdrożenia w każdej organizacji zainteresowanej cloud gamingiem

- zapewnia Hestbeck.

Hestbeck widzi szansę w rozwoju 5G i Wi-Fi 6.

Pierwsza technologia podniesie komfort grania w podróży, a druga w domowym zaciszu.

5G pozwala na udźwignięcie wzmożonego ruchu, ale jednocześnie przesył danych obejmuje mniejsze odległości, zatem użytkownicy będą potrzebowali lepszego zasięgu, aby w pełni wykorzystać wszystkie nowe możliwości

- tłumaczy.
REKLAMA
 class="wp-image-1189467"
CEO RemoteMyApp, Andreas Hestbeck

Mniej popularną obecnie technologią jest Wi-Fi 6, które gości już w nowych routerach. Oprócz większej prędkości i stabilności routery wspierające ten standard mają większą wydajność i przepustowość, więc mogą obsłużyć więcej urządzeń jednocześnie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA