Sprawdzają się doniesienia sprzed paru tygodni o tym, że fundusz inwestycyjny Advent International, właściciel InPostu, potentata na rynku przesyłek, właściciela już ok. 9 tys. paczkomatów w Polsce, chce wystawić spółkę na sprzedaż. W tym kontekście coraz głośniej mówi się o zainteresowaniu tą transakcją takich podmiotów jak Blackstone Group Inc. i Silver Lake, ale również europejskich firmy private equity EQT AB oraz Hellman & Friedman. Wstępne zainteresowanie mieli też wyrazić szejkowie z Abu Dhabi Investment Authority i Singapurczycy z GIC Pte.
Ale okazuje się, że to dopiero początek zamieszania wokół InPostu. Bloomberg właśnie donosi, że fundusz inwestycyjny Advent International poważnie myśli o ofercie publicznej i wypuszczeniu InPostu na giełdę. PAP Biznes informuje, że IPO miałoby być przeprowadzone na parkiecie nie w Warszawie, a w Londynie. Źródła Bloomberga donoszą, że ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Uzależnione jest to od warunków rynkowych.
InPost na giełdzie: pomogą najwięksi
Advent International do oferty publicznej na udziały InPostu podchodzi bardzo poważnie. Jest spora szansa, że taka giełdowa transakcja przyniesie miliardy euro i będzie jedną z największych w Europie. Głównymi koordynatorami IPO InPost mają być najwięksi z największych: Citigroup, Goldman Sachs oraz JPMorgan. Niewykluczone, że w przypadku podjęcia decyzji o ofercie publicznej dołączą do tej grupy też inne banki.
Bo InPost, zwłaszcza w czasie pandemii, może być bardzo łakomym kąskiem dla międzynarodowej finansjery. Dzięki swoim paczkomatów firma przeżywa prawdziwy boom i też ani odrobiny nie zwalnia. InPost systematycznie rozwija swoj infrastrukturę logistyczną. Na początku października firma uruchomiła drugą po sortowni w Piotrkowie Trybunalskim centralną sortownię w P3 Logistic Parks Mszczonów. InPost już rok temu pod względem oddanej powierzchni magazynowej stał się liderem w branży kurierów, przesyłek ekspresowych i paczek, zostawiając w tyle Pocztę Polską i DHL.
Allegro pokazało, że warto
Ale to nie logistyczna przewaga InPostu nad konkurencją zachęca fundusz Advent International do wypuszczenia InPostu na giełdę. Nawet rekordowa popularność paczek w czasie pandemii nie jest też tym czynnikiem decydującym. To co nim jest? Zdaniem obserwatorów to przede wszystkim reakcja rynku na giełdowy debiut Allegro, podczas którego wartość akcji polskiej platformy e-commerce wzrosłą prawie dwukrotnie. W dniu debiutu wartość Allegro szacowano na 44 mld zł. Pod koniec pierwszego dnia na giełdzie akcje warte były już w sumie ponad 70 mld zł. Michał Stajniak, analityk XTB, nie ma cienia watpliwości: to największy debiut w historii oraz spółka najwięcej warta na GPW. Fundusz Advent International ma chcieć iść tym samym tropem.