REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Allegro rozwaliło system. Po pierwszym dniu na GPW wartość firmy poszła w górę o 26 mld zł

WIG pół procenta pod kreską, WIG20 prawie jeden procent. A Allegro 63 proc. w górę – tak zakończył się poniedziałek na warszawskiej giełdzie.

12.10.2020
19:27
Allegro rozwaliło system. Po pierwszym dniu na GPW wartość firmy poszła w górę o 26 mld zł
REKLAMA

Nawet CD Projekt oberwał mocno na początku tygodnia, tracąc na zamknięciu 1,90 proc. Najwięcej z WIG20 straciły jednak PGNiG (-3,92 proc.),Lotos (-2,61 proc.) i Orlen (-2,47 proc.) – trzy spółki, które stworzą w przyszłości polski superkoncern energetyczny. Najwięcej wśród polskich lub chipów zyskały KGHM (+1,63 proc.), Alior (+1,59) i JSW (+1,39 proc.).

REKLAMA

Na tym tle gwiazda Allegro dosłownie porażała swoją jasnością. Na zamknięciu pierwszego dnia cena akcji wzrosła o 62,8 proc. do 70 zł, a podczas sesji papiery największej spółki na GPW chodziły nawet po 72,10 zł.

Wszyscy zgodnie podkreślają, że wejście ALE (pod takim symbolem będą notowane akcje) na GPW należy uznać za rewelacyjny.

Konrad Ryczko z DM BOŚ zauważa w komentarzu, że wzrost na debiucie o ponad 50 proc. okazał się być zaskoczeniem dla inwestorów, a obrót na akcjach Allegro wyssał zainteresowanie z pozostałej części rynku.

Michał Stajniak, analityk XTB, przypomina, że kurs Allegro może być w najbliższym czasie stabilizowany, ale:

Tak czy inaczej jest to największy debiut w historii oraz spółka najwięcej warta na GPW. Oczekuje się również, że spółka bardzo szybko trafi do indeksu WIG20.

Michał Stanek z Q Value uważa, że poniedziałkowy debiut walorów spółki należy uznać za wręcz rewelacyjny.

Niewielu posiadaczy liczyło chyba na sięgającą 51 proc. zwyżkę notowań na otwarciu. Nie zawsze bowiem duża przewaga popytu w trakcie zapisów przekłada się na zyski w trakcie pierwszego notowania

– wskazał.

ALE w WIG20 jeszcze w tym tygodniu?

Przed debiutem spółki na parkiecie pojawiły się informacje, że Allegro może wejść do indeksu największych spółek już po trzech sesjach.

Konrad Ryczko napisał, że z pierwszych analiz wynika, że udział Allegro w ramach WIG20 będzie bliższy 10 aniżeli 6 proc.

Samą perspektywę awansu ALE do głównego indeksu odbierać należy pozytywnie, zarówno w zakresie struktury właścicielskiej, jak i segmentu działalności emitenta.

Wartość giełdowa Allegro to już 70,4 mld zł

Allegro zadebiutowało na GPW o 9.15, czyli kwadrans po otwarciu. Poślizg był zgodny z planem, w przypadku wejścia dużych spółek na giełdę przesuwa się początek notowań do przodu albo wstecz, by odciążyć system informatyczny. Na przykład akcje PZU weszły do obrotu przed otwarciem notowań.

Kurs na wejściu wzrósł o 51,2 proc. do 65 zł. W tym czasie WIG20 zyskał 0,17 proc, a WIG do 0,28 proc. Cenę akcji w ofercie publicznej ustalono na 43 zł. Wartość giełdowa Allegro w dniu debiutu wynosiła 44 mld zł, po debiucie 66,4 mld zł, a na koniec dnia – 70,4 mld zł. Analitycy spodziewali się, że kurs akcji Allegro w ciągu pierwszego dnia może pójść w górę o 10 proc.…

REKLAMA

Allegro jest 437. spółką notowaną na głównym rynku GPW i dopiero trzecią, która zadebiutowała w 2020 r. Niezbyt dobrze to świadczy o warszawskiej giełdzie. Część analityków mówi wprost, że nasz rynek kapitałowy znajduje się w dołu i dobrze się stało, że pojawiło się Allegro, bo jest szansa, że rozrusza trochę towarzystwo na parkiecie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA