Zaskakujący skok cen. Wiemy, co podrożało najbardziej
Ceny we wrześniu wzrosły o 3,2 proc. – Główny Urząd Statystyczny potwierdził w czwartek wstępny odczyt dotyczący inflacji. Taki skok inflacji uznano za duże zaskoczenie. Czy powinniśmy szykować się teraz na drożyznę w kolejnych miesiącach?

W porównaniu do sierpnia inflacja wzrosła o 0,2 proc. przy wzroście cen usług – o 0,4 proc. i towarów – o 0,2 proc. Ekonomiści, którzy spodziewali się, CPI we wrześniu wzrósł rok do roku o 2,9 proc., a w stosunku do sierpnia nie zmienił się, po opublikowaniu wstępnych danych nie kryli zaskoczenia.

Wzrost inflacji. Za co więcej płaciliśmy we wrześniu?
GUS w komunikacie podał, że największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny odzieży i obuwia (o 2,6 proc.) oraz mieszkań (o 0,4 proc.) i łączności (o 1,3 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,12 p. proc, 0,09 p. proc. i 0,06 p. proc.
Niższe ceny żywności (o 0,4 proc.) oraz w zakresie transportu (o 0,2 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,10 p. proc. i 0,02 p. proc.
W porównaniu z wrześniem ubiegłego roku wyższe ceny mieszkań (o 5,9 proc.), żywności (o 2,9 proc.) oraz restauracji i hoteli (o 5,3 proc.) podwyższyły wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych odpowiednio o 1,43 p. proc., 0,67 p. proc. i 0,33 p. proc.
Inflacja bazowa wzrosła o 4,2-4,3 proc.
Ekonomiści Pekao wskazują dodatkowo na wzrost opłat RTV i usług telekomunikacyjnych.
Wyraźne wzrosty też w kategorii Edukacja – wskazali na Twitterze.
Dodatkowo zwracają uwagę na skok inflacji bazowej, która w porównaniu do września ubiegłego roku mogła wzrosnąć nawet o 4,2 proc.
Jeszcze wyżej jej wzrost oszacowali ekonomiści mBanku, którzy szacują, że było to 4,3 proc.
W ich opinii był to jednak jednorazowy wyskok i w kolejnych miesiącach należy spodziewać się spadków.