REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Hojny jak Ikea w Rosji. Szwedzi nadal flirtują z Putinem i cały czas płacą pensje rosyjskim pracownikom

Ingka Group, właściciel szwedzkiej sieci sklepów z meblami IKEA, do sierpnia będzie wypłacał pensje 15 tys. pracowników w Rosji. Tymczasem śledztwo szwedzkiego dziennika Aftonbladet ujawniło, że firma wciąż kupuje w Rosji drewno dla swoich fabryk.

15.05.2022
7:32
IKEA będzie wypłacać pensje rosyjskim pracownikom do sierpnia. Część koncernu nadal prowadzi tam biznes
REKLAMA

 IKEA przedłużyła okres, w którym będzie płacić prawie 15 tys. pracowników w Rosji o trzy miesiące, do sierpnia.

REKLAMA

W sumie okres wypłaty wynagrodzeń, mimo zamkniętych sklepów, będzie trwał sześć miesięcy. Nadal monitorujemy, analizujemy, patrzymy na to, co się dzieje, i będziemy podejmować decyzje w miarę rozwoju sytuacji

powiedział kierownik operacji detalicznych firmy Tolga Onku.

IKEA w Rosji zapewnia, że nie łamie sankcji

Jednocześnie przedstawiciel grupy Ingka odmówił podania szczegółów, skąd firma weźmie pieniądze na świadczenia pracownicze. 

Przestrzegamy wszystkich sankcji. Korzystamy z aktywów, które mamy w Rosji

– zapewnił jednak Onku. 

Nie odpowiedział też na pytanie, czy firma rozważa możliwość całkowitego wyjścia z rynku rosyjskiego.

Ingka posiada 17 sklepów w Rosji i jedno centrum dystrybucyjne. W ostatnim roku podatkowym Rosja była dziesiątym co do wielkości rynkiem dla grupy ze sprzedażą detaliczną 1,6 mld euro, czyli 4 proc. całkowitej sprzedaży detalicznej.

Część pracowników IKEA w Rosji została przydzielona do pracy przy zwrotach towarów oraz konserwacji sklepów, magazynów i systemów.

IKEA ogłosiła zawieszenie swojej pracy w Rosji i Białorusi na początku marca. Powodem były zakłócenie w łańcuchu dostaw i trudne warunki handlowe spowodowane inwazją Rosji na Ukrainę. Sprzedaż w rosyjskich sklepach sieci, sklepie internetowym i IKEA Studios została wstrzymana od 4 marca. 

Jednocześnie nadal działają centra handlowe Mega, również należące do Grupy Ingka. IKEA działa poprzez system franczyzowy Ingka, a głównym franczyzobiorcą jest firma Inter IKEA, która jest również odpowiedzialna za dostawy, a w Rosji zatrudnia 2500 pracowników w trzech fabrykach.

IKEA nadal kupuje w Rosji drewno

IKEA nadal pozyskuje drewno z Rosji, mimo że publicznie obiecała wstrzymać handel z tym krajem donosi szwedzki tabloid Aftonbladet, powołując się na wewnętrzną wymianę e-maili między menedżerami ds. zakupów w Ikei.

Na początku marca szwedzki detalista poinformował, że wstrzymuje nie tylko działalność detaliczną w Rosji i na Białorusi, ale także przestanie eksportować z tych krajów surowce. 

To dziwne i nieprzyjemne uczucie, że wspieramy Putina, nie przerywając tego handlu

– powiedział pracownik IKEA, który przekazał dziennikarzom maile.
REKLAMA

Robert Olsson, kierownik ds. rozwoju zakupów, potwierdził Aftonbladet, że IKEA nie wprowadziła całkowitego embarga na rosyjskie drewno. Według Roberta Olssona wojna przysporzyła olbrzymich trudności gigantowi meblowemu.

Bardzo ograniczyliśmy i zmniejszyliśmy naszą zależność od Rosji. Na tym się skupiamy. Mamy jednak teraz ogromne problemy z dostawą towaru. To wcale nie jest łatwa sytuacja

– powiedział dziennikarzom.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA