REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Energetyka

Miasta mają patent na tani gaz. Aż dziw bierze, że nikt wcześniej nie skopiował poznaniaków

Grupowy zakup gazu coraz modniejszy. Po udanych inicjatywach Poznania i Bydgoszczy na podobny krok decyduje się Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska. Procedura przetargowa ma ruszyć w sierpniu.

21.05.2019
7:00
Grupowy zakup gazu coraz modniejszy. Teraz swoich sił chce spróbować Metropolia
REKLAMA

Fot. NPCA Online/Flickr.com/CC BY-SA 2.0

REKLAMA

Jak okazało się, że w grupie prąd kosztuje taniej, samorządy zaczęły podobnie kombinować z gazem. Ale Poznańska Grupa Zakupowa Gazu to w żadnym wypadku nie wytwór na potrzeby ostatnich podwyżek cen. To inicjatywa podjęta już w 2014 r. Obecnie należy do niej 300 podmiotów. A skumulowane oszczędności w latach 2014–2016 w przypadku zakupu gazu sięgają 2,2 mln zł.

W ubiegłym roku stolica Wielkopolski podpisała umowę wartą ok. 11 mln zł na zakup gazu z PGNiG. Zastosowano wtedy mechanizm indeksacji ceny.

Możemy działać w grupie zakupowej i dzięki współpracy wynegocjować lepszą ofertę niż moglibyśmy uzyskać osobno - przekonuje Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania.

Nowa grupa jeżeli chodzi o prąd. Za chwilę przetargi.

Jesienią ubiegłego roku doszło do rozwiązania metropolitalnej grupy zakupowej dotyczącej energii, skupiającej miasta Metropolii oraz instytucje samorządowe. W sumie ok. 300 podmiotów. Nie było innego wyjścia. Oferta jaka pojawiła się w przetargu była aż o 65 mln wyższa niż zakładano. Dlatego zdecydowano się na tak radykalny krok.

W końcu zawiązano kolejną grupę, ale zdecydowano się na zakup energii tylko na 2019 r. Dlatego już w czerwcu Metropolia ma ogłosić nowy przetarg, w którym będzie chciała wyłapać najkorzystniejszą ofertę na zakup prądu na lata 2020-2021.

W przypadku grupowego zakupu energii istnieje możliwość negocjowania niższych stawek, co udowadniano już w poprzednich latach, gdy grupę zakupową – choć w nieco mniejszej skali – tworzył Górnośląski Związek Metropolitalny. Wypracowane przez niego rozwiązania kontynuuje Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, która w przetargu na zakup prądu na 2019 r. liczyła aż 73 zamawiających, skupiających 289 jednostek, łącznie zamawiając prawie pół terawatogodziny energii. Dzięki negocjowaniu niższych stawek, więcej pieniędzy pozostaje w  budżetach miast i gmin. Dzięki temu pieniądze, które musiałyby zostać wydatkowane na energię, można przeznaczyć na rozwój oświaty, infrastrukturę i inne projekty, które przekładają się na lepsze warunki do życia dla mieszkańców - mówi dla Bizblog.pl Michał Nowak z biura prasowego Metropolii.

Grupowy zakupu gazu. Śląsk zbiera chętnych.

Skoro z prądem się udawało i były oszczędności, to może tak samo trzeba zrobić z gazem? Zwłaszcza, że inni pokazują, że to jak najbardziej da się zrobić. Taki tok myślenia musiał zajść u najważniejszych w Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej. Bo właśnie kompletowana jest grupa zakupowa dotycząca gazu. 

Jak podaje portal katowice24.info warunki przetargowe tego postępowania powinny być znane w sierpniu. Grupowym zakupem gazu już teraz miałoby być zainteresowanych 20 gmin. Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Metropolii, uważa, że docelowo będzie ich nawet 25. 

Lepiej razem niż w pojedynkę. W Bydgoszczy już to wiedzą.

REKLAMA

W 2018 r. już po raz trzeci o oszczędności w zakupie gazu zawalczyła Bydgoska Grupa Zakupowa z Bydgoszczą na czele. Do tej pory dzięki grupowym zakupom udało się w sumie oszczędzić 1,9 mln zł (700 tys. w 2017 r. i ponad 1,2 mln zł w 2018).

Po raz kolejny, po sukcesie pierwszego i drugiego przetargu, podpisujemy umowy na grupowy zakup gazu i cieszy fakt, że ta współpraca przynosi korzyści. Grupowe zakupy, poza aspektem ekonomicznym, pozwalają także na kontakty miedzy gminami, wymianę dobrych praktyk i doświadczeń, a także są elementem budującym wartość Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz. Szacujemy, iż po opublikowaniu nowego cennika oszczędność powinna wynieść ok. 18 proc., czyli na poziomie 1,8 mln zł dla całej grupy zakupowej – przekonuje Maria Wasiak, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA