REKLAMA
  1. bizblog
  2. Środowisko

Greenpeace Polska idzie na wojnę z rządem. Co najmniej 9 kopalń działa z pominięciem prawa

Greenpeace Polska wytyka obecnemu ministrowi klimatu i środowiska oraz jego poprzednikom, że wydawali koncesje kopalniom na wydobycie węgla bez wymaganej prawem oceny oddziaływania na środowisko. Aktywiści zapowiadają kroki prawne.

30.09.2021
12:38
pomoc-publiczna-gornictwo
REKLAMA

Greenpeace Polska uważa, że co najmniej 9 polskich kopalń działa z naruszeniem prawa. Udzielane im w ostatnich latach zezwolenia na wydobycie węgla przeprowadzono bowiem z pominięciem obligatoryjnych ocen oddziaływania na środowisko. Nie było tym samym też żadnych konsultacji społecznych. Zdaniem Anny Meres z Greenpeace to skandal i obecnie resort powinien „wstrzymać te koncesje i zobligować spółki górnicze do uzupełniania dokumentacji o brakujące oceny oddziaływania na środowisko”.

REKLAMA

Mamy postępujący kryzys klimatyczny a Ministerstwo Klimatu i Środowiska zamiast stawać w obronie prawa i obywateli, pomaga lobby górniczemu obchodzić prawo - przekonuje.

Kopalnie w sąsiedztwie, czyli wstrząsy i osadzanie się gruntu

Chodzi o w sumie 9 kopalń, które jeszcze w latach 90. ubiegłego stulecia nie musiały się martwić żadnymi koncesjami. Ale później już tak, dlatego w 2018 r. jedną specustawą przedłużono 16 zezwoleń na wydobycie węgla bez konieczności dostarczenia ocen oddziaływania na środowisko oraz bez uwzględnienia stanowiska osób i samorządów bezpośrednio dotkniętych działalnością danej kopalni. Tymczasem, jak wykazuje to Greenpeace Polska, górnicza działalność przynosi coraz więcej szkód. Jako przykład aktywiści podają dzielnicę Murcki w Katowicach - „w obrębie której od lat fedruje spółka Polska Grupa Górnicza, powodując potężne wstrząsy i osiadanie gruntu bezpośrednio zagrażając domom, które nie zostały zabezpieczone przed działalnością górniczą”. 

Tamtejsi mieszkańcy wcale nie domagają się zakończenia wydobycia węgla. Żądają jedynie, aby spółki węglowe rzetelnie oceniły swój wpływ na środowisko i architekturę. Nie chcą być dalej pomijani, jak miało to miejsce w przypadku przedłużania górniczej koncesji. Gabriel Tomczak, przewodniczący Rady Jednostki Pomocniczej Murcki, zwraca też uwagę, że nie odbyły się w tej sprawie żadne konsultacje społeczne. 

Spowodowało to duży niepokój społeczny, co doprowadziło do akcji protestacyjnej w lutym bieżącego roku, na której licznie zjawili się mieszkańcy Murcek walczący o swój dobytek

– przypomina Tomczak.

Greenpeace Polska: podpisz apel do ministra

REKLAMA

Sprawa ma dotyczyć w większości kopalń należących do Polskiej Grupy Górniczej, dwóch do JSW i po jednej do Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia oraz do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Greenpeace Polak zapowiada podjęcie w tej kwestii kroków prawnych. Aktywiści żądają, aby spółki górnicze dopełniły wymaganych prawem formalności i zbadały swój wpływ na środowisko. Ich zdaniem postępowania koncesyjne muszą odbyć się też w sposób, który umożliwi wypowiedzenie się mieszkańcom i organizacjom ekologicznym na prawach strony. 

Na razie Greenpeace uruchomił specjalną stronę, na której można się podpisać pod apelem do ministra klimatu i środowiska. „Nie może być tak, że działalność jawnie szkodliwa dla środowiska jest przedmiotem specjalnego, ulgowego traktowania i to ze strony instytucji, która jest powołana do obrony tych wartości, do obrony środowiska. Nie może być dłużej tak, że głos mieszkańców i samorządów jest pomijany, bo Minister Klimatu stoi po stronie lobby węglowego” - czytamy tam.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA