Google ogłosił właśnie beneficjentów trzeciej edycji programu Growth Academy: AI for Health. Wśród 25 wyróżnionych firm znalazły się trzy polskie startupy, które wykorzystują sztuczną inteligencję, by rozwiązywać problemy współczesnej opieki zdrowotnej. To Doctor.One, Holi oraz Prosoma.

Każdego roku Google wybiera najbardziej obiecujące startupy z regionu Europy, Bliskiego Wschódu i Afryki, które wykorzystują sztuczną inteligencję w innowacyjny sposób, by rewolucjonizować opiekę zdrowotną.
Kim są polscy beneficjenci programu?
Lekarz w subskrypcji – tak najkrócej można określić model działania Doctor.One. To aplikacja, która do lamusa chce odesłać tradycyjny model, polegający na płaceniu za pojedyncze wizyty. Polski startup ma stawiać na bliższą relację pomiędzy pacjentami, a lekarzami.
W aplikacji Doctor.One pacjenci mogą być w stałym kontakcie ze swoim lekarzem prowadzącym - zadawać pytania, przesyłać wyniki badań czy konsultować niepokojące objawy bez konieczności umawiania się na wizytę.
Nasze dane pokazują, że już po miesiącu współpracy z nami przychody niektórych lekarzy wzrastają nawet o 20 proc. przy zachowaniu podobnej liczby godzin pracy. Dzięki zwiększeniu decyzyjności lekarzy w kontekście czasu jaki poświęcają pacjentom i formy kontaktu, mogą efektywniej zarządzić swoim cennym czasem, jednocześnie zapewniając unikalną na rynku ciągłość opieki - mówi Tomasz Rudolf, szef startupu Doctor.One
To nie tylko podnosi komfort pacjentów, ale też pozwala lekarzom pracować efektywniej, eliminując zbędną biurokrację. Według badań stała, personalna relacja przynosi wiele korzyści, m.in. bardziej holistyczne podejście do opieki, trafniejsze diagnozy niektórych problemów zdrowotnych czy dokładniejsze przestrzeganie planu leczenia oraz częstsze podejmowanie działań prewencyjnych.
Czytaj więcej o polskich startupach:
Holi zmienia sposób podejścia do leczenia otyłości i innych chorób cywilizacyjnych
Zamiast doraźnych rozwiązań, Holi stawia na zintegrowane, długofalowe wsparcie pacjenta. Uwzględnia ono dietę, styl życia oraz nowoczesne leczenie farmakologiczne, w tym zastosowanie sławnego leku GLP-1. Jak wynika z danych kliniki, pacjenci prowadzeni w sposób holistyczny, osiągają dwa razy lepsze rezultaty leczenia otyłości niż pacjenci, którzy jedynie przyjmują - i tak bardzo skuteczne - analogi GLP-1.
Po bardzo udanym starcie na rynku polskim i przekonaniu do siebie ponad tysiąca klientów, którzy są z nami średnio 6-12 miesięcy, jesteśmy gotowi, by poszerzać naszą działalność poza granicami kraju. Tylko w 2025 roku planujemy 4-krotny wzrost naszych przychodów - mówi Paweł Seweryn, współzałożyciel Holi.
Firma łączy ludzką empatię z precyzją i skalowalnością nowoczesnych technologii. Wykorzystuje sztuczną inteligencję do tworzenia spersonalizowanych protokołów zdrowotnych i przewidywania potrzeb pacjentów, co przekłada się na lepsze efekty długoterminowych terapii.
Prosoma pomaga pacjentom onkologicznym w walce z lękiem, obniżonym nastrojem i stresem
Firma stworzyła certyfikowaną aplikację medyczną Living Well, która wypełnia istotną lukę w opiece onkologicznej. Aplikacja łączy techniki terapii poznawczo-behawioralnej z coachingiem online. Jej skuteczność została potwierdzona w badaniach klinicznych, przynosząc wymierne korzyści terapeutyczne i znacząco poprawiając jakość życia pacjentów onkologicznych, zarówno w trakcie leczenia, jak i po jego zakończeniu. Dodatkowo rozwiązanie to optymalizuje koszty opieki zdrowotnej w obszarze często pomijanym w tradycyjnym podejściu do leczenia nowotworów.
Oprócz trzech polskich reprezentantów, do programu zaproszone zostały innowacyjne firmy z takich krajów jak Niemcy, Hiszpania, Wielka Brytania, Holandia, Francja, Szwecja, Izrael, Nigeria, Irlandia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Maroko i Egipt.
Growth Academy: AI for Health rozpocznie się już w maju
Uczestnicy wezmą udział w warsztatach online dotyczących odpowiedzialnego wykorzystania AI, projektowania produktów, pozyskiwania użytkowników i klientów oraz rozwijania umiejętności menedżerskich. Otrzymają również wsparcie techniczne ze strony ekspertów Google, nawet po zakończeniu programu.