Zapadła decyzja, będzie limit cenowy na gaz z Rosji. Kreml już grozi odwetem
Jest unijne porozumienie w sprawie limitu gazu, chociaż Węgrzy do końca się temu sprzeciwiali. Podczas trudnych negocjacji udało się wypracować kompromis: gaz z Rosji ma być sprzedawany nie drożej niż 180 euro za 1 MWh. Moskwa odpowiada, że to decyzja nie do przyjęcia i zapowiada rychłą reakcję. Bez zwłoki reaguje na to porozumienie giełda. Ostatni raz tak tanio było przez chwilę na początku listopada, a potem dopiero w połowie czerwca.
Przeciąganie liny w sprawie limitu cenowego na gaz trwało kilka tygodni. Najpierw padła propozycja maksymalnie 275 euro za 1 MWh gazu z Rosji, ale dla 12 państw (w tym Polski) to było nie do przyjęcia. I padła kontrpropozycja 160 euro. Najmniej przypadła do gustu Niemcom i Holendrom. Wydawać się mogło, że żadnego porozumienia unijnego w tej sprawie nie będzie.
Kolejne posiedzenie ministrów energii poszczególnych państw członkowskich niespodziewanie przyniosło przełom. Okazało się, że obie strony są w stanie spotkać się mniej więcej w środku drogi. Tym samym limit cenowy na gaz z Rosji ustalono na poziomie 180 euro za 1 MWh. Przeciwne były tylko Węgry.
To gazowe porozumienie UE skomentowała już Moskwa. Rzecznik Putina Dmitrij Pieskow stwierdził, że taki pułap jest nie do przyjęcia. I z pewnością spotka się to z odpowiednią odpowiedzią Rosji.
Limit cenowy na gaz z Rosji ma nadejść stopniowo
Anna Moskwa przekonuje, że to zwycięstwo Polski, podobnie jak rozszerzenie limitu cenowego na wszystkie huby gazowe. Limit cenowy na gaz z Rosji miałby zacząć działać od 15 lutego najpierw na holenderskiej giełdzie TTF, a potem - od 31 marca - ma objąć wszystkie pozostałe huby. Jak tłumaczy minister klimatu i środowiska ta unijna umowa jest istotna w kontekście ponownego napełniania magazynów gazu, z czym może być kłopot.
Limit cenowy na gaz z Rosji początkowo nie będzie miał zastosowania do transakcji pozagiełdowych. Ale i tak, jak przekonuje premier Mateusz Morawiecki, to oznacza koniec możliwości manipulacji rynkiem przez Rosję i jej spółkę Gazprom.
W odpowiedzi cena gazu mocno spada
Gazowe porozumienie w UE w sprawie limitu na rosyjski surowiec spotkało się z szynką reakcją giełdy. W odpowiedzi gaz zaczął bardzo wyraźnie tanieć. Obecnie na giełdzie Dutch TTF Natural Gas Futures 1 MWh kosztuje raptem ok. 106 euro. Tak tanio ostatnio na chwilę było 11 listopada, a wcześniej dopiero w połowie czerwca.
To też już bardzo daleko od szczytu cenowego z 26 sierpnia, kiedy za 1 MWh gazu przyszło płacić ponad 345 euro. Mocno uspokoiły się też wartości przyszłych kontraktów gazowych. Te na pierwszy kwartał 2023 r. wyceniane są na 108 euro, podobnie jak za okres od kwietnia do czerwca przyszłego roku.