REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Gaz-System chce jak najszybciej ruszać z budową Baltic Pipe

Gaz-System chwali się, że posiada już komplet decyzji administracyjnych i pozwoleń dotyczących budowy Baltic Pipe. To efekt pokończonych postępowań, które nie wszystkim przypadły do gusty. Jak chociażby w przypadku przetargu na wykonanie TG Odolanów. .

01.12.2020
14:37
Gaz-system-Baltic-Pipe
REKLAMA

Zakończyliśmy kolejny ważny etap w projekcie Baltic Pipe związany z wyborem wszystkich wykonawców robót budowlanych. Mamy komplet decyzji, mamy zakontraktowanych wszystkich wykonawców robót, nadzoru, certyfikacji, głównych dostaw i wszystkich innych branż. Przed nami wyłącznie etap realizacji budowy

– mówi Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu.
REKLAMA

Obecnie prowadzone są przygotowania do rozpoczęcia prac związanych z budową gazociągu, który połączy Polskę ze złożami na Morzu Północnym. Miałyby ruszyć na wiosnę 2021 r., tak żeby latem można było zacząć układać rur na dnie morza. Tomasz Stępień, informując o pokonaniu wszystkich administracyjnych przeszkód, obiecał, że „gaz z Norwegii popłynie Baltic Pipe do Polski w październiku 2022 r.”.

Gaz-System: wszystko jest gotowe

W części lądowej projektu Baltic Pipe Gaz-System podpisał wszystkie umowy z wykonawcami tłoczni i gazociągów. Obecnie część z wybranych firm prowadzi pierwsze prace w terenie, trwa wyznaczanie geodezyjne tras i granic pasów montażowych. Już w listopadzie ruszyły pierwsze dostawy rur, z których będą montowane gazociągi lądowe.

Równolegle spółka otrzymała potwierdzenie, że zamówione do tłoczni Baltic Pipe sprężarki zostały już zmontowane i obecne przeprowadzane są fabryczne testy jakości i bezpieczeństwa urządzeń. Pierwsze sprężarki zostaną wysłane do Polski w grudniu tego roku

– informuje Iwona Dominiak, rzecznik prasowy Gaz-System S.A. 

W części morskiej, która obejmuje budowę gazociągu podmorskiego oraz budowę jego wyjść na wybrzeża Polski i Danii, trwa organizacja placów budów. Wygradzany i znakowany jest teren inwestycji, sprowadzany jest sprzęt.

A co z przetargiem na tłocznię w Odolanowie?

Nie wszyscy są zdania, że Gaz-System dobrze sobie poradził z administracyjnymi przeszkodami. Niektórzy wskazują, że spółka nie uniknęła potknięć. Jak chociażby w przypadku wyboru wykonawcy na Tłocznię Gazu Odolanów. Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie stwierdził nieważność czynności wyboru najkorzystniejszej oferty konsorcjum Atrem S.A., JT S.A. PIP Makrum S.A. oraz PROJPRZEM sp. z o.o. Gaz-System więc ten przetarg unieważnił. I poinformował, że postępowanie będzie przeprowadzone w trybie, który nie wpłynie na zakładany pierwotnie harmonogram realizacji Baltic Pipe.

Z takim obrotem sprawy nie zgadza się Wojciech Wiatr, prezes spółki Control Process, która złożyła do sądu skargę na przetarg na wykonawcę TG Odolanów. Przypomina, że Sąd Arbitrażowy „nie tylko stwierdził nieważność dokonanego przez Gaz-System S.A. wyboru najkorzystniejszej oferty, ale na również nakazał Gaz-System S.A. wykluczenie Konsorcjum Atrem oraz ponowne dokonanie wyboru najkorzystniejszej oferty”.

Z komunikatu wynika, iż Gaz-System S.A. nie zamierza wykonać tych nakazów, a sposobem na uniknięcie ich wykonania ma być nowe postępowanie na budowę tłoczni w Odolanowie, nakierowane najprawdopodobniej na ponowny wybór oferty Konsorcjum Atrem

– przekonuje Wojciech Wiatr.

Gaz-System znowu wybiera Atrem

REKLAMA

Słowa Wojciecha Wiatra okazały się prorocze. Gaz-System 30 listopada podpisał z Konsorcjum firm: Atrem S.A., JT S.A., PIP Makrum S.A. i PROJPRZEM Sp. z o.o. umowę na wykonanie robót budowlanych związanych z rozbudową TG Odolanów. Postanowiliśmy sprawdzić u źródła, jak ma się do tego takie a nie nie wskazanie Sądu Arbitrażowego. Zapytaliśmy też służby prasowe Gaz-System o to, czy faktycznie nakazano w kolejnym postępowaniu wykluczyć z niego konsorcjum Atrem i czy to prawda, zgodnie z komunikatem firmy Control Process, że w treści wyroku Sądu Arbitrażowego Zespół Orzekający poddał w wątpliwość rzetelność i rękojmie wykonania zamówienia przez Atrem.

Oferta finansowa złożona przez powyższe Konsorcjum mieściła się w budżecie zakładanym przy tym projekcie przez inwestora. Dodatkowo GAZ-SYSTEM przeprowadził szczegółowy audyt przez niezależny podmiot, w ramach którego Konsorcjum udowodniło, że posiada zdolności finansowe i organizacyjne do przeprowadzenia rozbudowy tłoczni Odolanów zgodnie z zakładanym harmonogramem

– odpowiedziała nam Iwona Dominiak.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA