REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Zmniejszą rachunki za prąd, a nawet zatrzymają smog. Nie miałem pojęcia, że z szybami można robić takie cuda

Okno jakie jest, każdy widzi. Na pierwszy rzut oka to raczej nic ekscytującego. Bardziej przezroczyste już nie będzie. Ale polscy producenci dokonują właśnie gwałtownego zwrotu i pokazują, że ile w tej materii można jeszcze zdziałać.

08.10.2019
9:15
Zmniejszą rachunki za prąd, a nawet zatrzymają smog. Nie miałem pojęcia, że z szybami można robić takie cuda
REKLAMA

Jeden z polskich producentów okien sprzedawał je do Holandii za 70 euro. Pewnego dnia przedstawiciel firmy pojechał do Australii. Okazało się, że jego okno chodzi tam po 400 euro – to jedna z anegdot, jaką można było usłyszeć w trakcie Ogólnopolskiego Forum Stolarki organizowanego pod patronatem firmy Wiśniowski (która notabene sama pokazała jedną z ciekawszych koncepcji – zintegrowany system drzwi, bram, ogrodzenia i okna sterowanych za pomocą jednej aplikacji na smartfona).

REKLAMA

Polska gospodarka mierzy się dzisiaj z grubsza tym samym problemem. Polskie towary rozjeżdżają się z naszego kraju po całym świecie, gros pieniędzy zarabiają na nich jednak zagraniczne korporacje. Jak przełamać ten impas?

Szyby w walce z globalnym ociepleniem

Zebrani nie mieli większych wątpliwości. Trzeba pokazać klientom, że okna zaczynają dzisiaj odpowiadać na potrzeby współczesnego świata. Brzmi to jak bardzo zużyte hasło marketingowe, ale to prawda. Z badań przeprowadzonych przed tegorocznymi wyborami przez marketerów wynika, że przeciętny Polak najbardziej chciałby dzisiaj usłyszeć, jak możemy poradzić sobie z problemem globalnego ocieplenia.

Co ciekawe, polscy producenci na ten problem odpowiadają. Na Wystawie Innowacji w trakcie targów Warsaw Home/Warsaw Build mieliśmy trzy premiery, które wpisują się w trend walki o planetę.

Jedna z nich to okno wykonane przez firmę Petecki. Polski producent chwali się, że jego fotowoltaiczna szyba produkuje prąd przy zachowaniu pełnej przezierności. Eliminuje ona promieniowanie UV, a jednocześnie produkuje prąd, dzięki któremu dom mógłby stać się samowystarczalny energetycznie. Może się okazać, że w przyszłości instalacja odpowiednich okien pomoże nam praktycznie wyeliminować kotłownie i kaloryfery w domach.

 class="wp-image-991115"

Jak to ma się do walki ze zmianami klimatu? Ano tak, że zapotrzebowanie gospodarstw domowych na energię odpowiada dzisiaj za emisję ponad połowy CO2 do atmosfery. Produkcja prądu na własną rękę z wykorzystanie słońca nie tylko przekłada się więc na niższe rachunki, ale przy okazji pomaga walczyć z globalnym ociepleniem. Rozwiązanie firmy Petecki zostało zresztą wyróżnione na forum mianem Innowacji Roku 2019.

Okna zatrzymają smog

W podobnym kierunku poszedł m.in. Krispol. Producent wpisał się w trend budownictwa energooszczędnego projektując (i patentując) system ciepłego montażu bramy, który pozwoli osiągnąć lepsze współczynniki przenikania ciepła i zniwelować mostki termiczne. Zastosowane w bramie aktywne szkło Priva-Lite Color stwarza przy tym możliwość aktywnego sterowania kolorem i przeziernością bramy.

Innowacji w tej branży jest jednak o wiele więcej. W trakcie targów polskie firmy chwaliły się, że już teraz są w stanie obniżyć ilość potrzebnej ilości elektrycznej w domu z 500 do 40 kWh rocznie na metr kwadratowy.

REKLAMA

W ich portfolio pojawiają się takie rozwiązania jak filtry, które zatrzymują smog, samościemniające się szyby, czy czujniki reagujące na deszcz i automatycznie zamykające okno, gdy na zewnątrz zaczyna się ulewa.

Stwierdzenie, że dzisiaj wszystkie przedsiębiorstwa stają się po trosze firmami technologicznymi, okazuje się tutaj trafne jak mało gdzie. Produkcja okien czy drzwi garażowych to coraz częściej wyścig na technologiczne nowinki. A tempo i innowacyjność ich wprowadzania sprawia, że pokazywani jako wzór producenci smartfonów, mogą się im tylko przyglądać z zakłopotaniem i bolesnym ukłuciem zazdrości.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA