REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Fatalny dzień CD Projektu na giełdzie. Tak potężnych spadków nie było od dawna

„Wiedźmini” znów dostali od inwestorów po głowie. W pierwszy dzień notowań po wielkanocnej przerwie kurs CD Projektu spadał momentami o ponad 10 proc. Tak dużego tąpnięcia spółka nie zanotowała od dwóch miesięcy.

19.04.2022
17:20
Fatalny dzień CD Projektu na giełdzie. Tak potężnych spadków nie było od dawna
REKLAMA

W czwartek po zakończeniu notowań zarząd CD Projektu podał wyniki finansowe za IV kwartał 2021 r. Jak pisał Arek, wyniki nie zaskoczyły inwestorów, choć przychody okazały się być o 10 proc. niższe od prognoz - 273,1 mln zł.

REKLAMA

Jednocześnie producent o 10 proc. przekroczył założenia dot. zysków. Wiedźmini zarobili w IV kwartale 87,5 mln zł.

Kolejne opóźnienia CD Projektu

Uwagę akcjonariuszy przykuło jednak co innego. Spółka przesunęła daty rynkowej premiery wersji „Wiedźmin 3: Dziki Gon” na konsole nowej generacji. Oprócz tego obsuwę zaliczy także pierwszy dodatek do „Cyberpunka 2077". DLC światło dzienne ujrzy dopiero w 2023 r., a więc niecałe trzy lata po wyjściu podstawy.

 class="wp-image-1775764"
źr: investing.com

„Wiedźmini" tracą w ten sposób szanse, by załapać się na zamieszanie, jakie w mediach może zrobić serial „Cyberpunk: Edgerunners". Produkcja Netfiksa ma bowiem wyjść jeszcze w tym roku.

Nastrojów na giełdzie nie poprawiła zapewne piątkowa prognoza Credit Suisse. Szwajcarzy uznali, że CD Projekt będzie w przyszłości wyceniany na 100 zł za akcję, a więc o jedną trzecią mniej niż obecnie.

Przyczyny? Wspomniane opóźnienia w wydawaniu dodatków do Cyberpunka 2077 i niska sprzedaż samej gry. Spółka podała, że nabywców znalazło 4,2 mln egzemplarzy wobec oczekiwanych przez rynek 5,5 mln. Łącznie od grudnia 2020 r. najnowsza produkcja CD Projektu sprzedała się w 18 mln kopii. Analitycy odnotowali też fakt wstrzymania sprzedaży gry w Rosji.

 class="wp-image-1775806"
źr: KNF

Ciekawe, czy problemy giełdowe CD Projektu ośmielą fundusze hedgingowe. W ostatnim czasie liczba oficjalnych pozycji krótkich nieco się zmniejszyła, co nie zmienia faktu, iż wiedźmini wciąż są najmocniej szortowaną spółką na GPW.

REKLAMA

W Rejestrze Pozycji Krótkich KNF ujawniły się trzy podmioty: Eminence Capital, Kintbury Capital i Arrowstreet Capital. Jeżeli analitycy Credit Suisse mają rację, grający na spadki mają teraz potężna przestrzeń do zarabiania.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA