Sprzedawcy zgłębiali w ostatnich miesiącach wiele kwestii związanych z trendami sprzedażowymi w internecie, aby lepiej dotrzeć do konsumentów, zwłaszcza w czasach zarazy. ExpertSender dostarcza kolejnych bardzo ciekawych danych na temat boomu na e-commerce w dobie koronawirusa.

Koronawirus zmienił konsumenta i widać to na każdym kroku. O 11 proc. wzrosła liczba osób robiących zakupy online i obecnie 7 na 10 Polaków deklaruje, że zaopatruje się w Internecie. Z analiz ExpertSender wynika, że największy wzrost zainteresowania wśród kupujących i to aż o 715 proc., zaliczyły sklepy spożywcze.
Sprzedawcy online chcąc przyciągnąć większą liczbę klientów, skupili się na e-mail marketingu, personalizacji wiadomości i programach lojalnościowych. Wzrosty zainteresowań tymi tematami wyniosły: 377 proc., 157 proc. i 77 proc.

Zakupy w sieci? A kto ich nie robi?
W 2019 roku 62 proc. osób deklarowało, że kupuje w Internecie, natomiast obecnie jest to 73 proc.
Z analizy wynika, że obecnie 73 proc. deklaruje, że robiło zakupy w internecie, podczas gdy rok temu było to 62 proc. Ogólne zainteresowanie sprzedażą i kupowaniem online było w marcu większe o 50 proc., zaś w kwietniu aż o 111 proc. w porównaniu do stycznia bieżącego roku.
Popularność zdobyła również automatyzacja e-commerce, która była wyszukiwana w sieci o 195 proc. częściej niż na początku 2020 r. To rozwiązanie ułatwia i przyśpiesza pracę przy dużej liczbie zamówień i zapytań od klientów, co w okresie lockdownu stało się codziennością dla wielu firm.

Trendy komunikacji i marketingu
Od wielu lat najczęściej stosowanym kanałem komunikacji jest e-mail.
I nadal pozostaje on jednym z najtańszych i jednocześnie najbardziej efektywnych narzędzi wspierających sprzedaż, a jego popularność rośnie.
W ogromnym stopniu wykorzystuje się też personalizację wiadomości. Pozwala ona tak dostosować treść do preferencji klienta, żeby ten podejmował później decyzję o zakupie. Tematyka personalizacji wiadomości w czasie pandemii - porównując dane z marca z tymi ze stycznia - zaliczyła 2,5-krotny wzrost zainteresowania.
Pozytywny wydźwięk mają też wszelkie programy lojalnościowe, które zachęcają klientów do ponownych zakupów w sklepie. Przywiązują się do marki i w konsekwencji częściej robią zakupy. Klienci w czasie pandemii szukali oszczędności, co powodowało, że korzyści płynące ze zniżek, bonów itp. cieszyły się większym zainteresowaniem. Porównując popularność tych fraz widać 77 proc. wzrostu względem pierwszego miesiąca tego roku.