1. bizblog
  2. Biznes

Europejskie Forum Przyszłości o zielonych wyzwaniach dla gospodarki

Lokowanie produktu

Jak powinna wyglądać dieta dla polskiej gospodarki? Czy zielona energia może zastąpić lukę węglową po 2025 r.? Jakie szanse dla śląskiej gospodarki ma wdrażanie Europejskiego Zielonego Ładu? Odpowiedzi na te pytania będą poszukiwać uczestnicy Europejskiego Forum Przyszłości (6-8 października), które odbędzie się na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

05.10.2021
8:19
wegiel-NABE-transformacja-energetyczna

Zarówno Zielony Ład, jak i pakiet rozwiązań legislacyjnych „Fit for 55” mają doprowadzić Unię Europejską do neutralności klimatycznej w 2050 r. Nie jest żadną tajemnicą, że to będzie zadanie zdecydowanie najtrudniejsze dla tych gospodarek krajowych, które mają duży udział węgla w miksie energetycznym. Tak jak Polska. 

Nadchodząca transformacja energetyczna – która ma być fundamentem europejskich zmian – nie jest zadaniem łatwym. To nie tylko zmiany na rynku pracy, działania na rzecz eliminacji zanieczyszczeń powietrza, czy w końcu konieczne modyfikacje w spółkach energetycznych i górniczych. Nad tym wszystkim dyskutować mają uczestnicy Europejskiego Forum Przyszłości (6-8 października), które odbędzie się na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Wydarzenie organizowane jest pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Parlamentu Europejskiego.

Transformacja energetyczna nie może wykluczać

„Województwo śląskie jest największym regionem gospodarczym w Polsce, w którym transformacja trwa od lat. Katowice są przykładem udanej zmiany, ale wiele miast z naszego regionu wciąż zmaga się z tym wyzwaniem” – przekonuje Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. Zaznacza, że transformacja energetyczna nie może nikogo wykluczać.

Chcemy rozwijać się szybciej, naszą przyszłością są innowacje i inteligentne specjalizacje, dzięki współpracy ze stroną rządową możemy realizować wiele ambitnych projektów, a środki unijne pozwalają wcielać te zmiany w życie

– przekonuje Chełstowski.

Tym wyzwaniom poświęconych będzie kilka paneli drugiego dnia EFP. Zaplanowana jest m.in. dyskusja o pakiecie „Fit for 55”, o tym, czy i w jakim zakresie Zielony Ład jest szansą dla śląskiej gospodarki. Będzie też debata o zielonych paliwach i czy jest jakaś rzeczywiście alternatywa dla gazu ziemnego oraz, czy zielona energetyka może zastąpić lukę węglową po 2025 r.

Europejskie Forum Przyszłości - zarejestruj się!

EFP to inicjatywa marszałka województwa śląskiego. „Wierzę, że Europejskie Forum Przyszłości będzie znakomitą okazją do wymiany doświadczeń i kreowania rozwiązań” - przekonuje Jakub Chełstowski. Pierwszego dnia uczestnicy EFP dyskutować będą m.in. o barierach, wyzwaniach i celach Starego Kontynentu, elektromobilności oraz o cyfrowej przyszłości Europy.

Wydarzeniu będą towarzyszyć debaty oksfordzkie z udziałem uczniów szkół średnich z województwa śląskiego, a dzień zakończy uroczysta gala w Filharmonii Śląskiej z wręczeniem nagród i spektakularnie innowacyjnym koncertem, w którym soliści-hologramy zagrają na żywo z orkiestrą. 

Drugi dzień EFP to przede wszystkim cykl debat poświęconych specjalnym strefom ekonomicznym z finałem w postaci uroczystej gali 25-lecia Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To także czas finału konkursu dla startupów, organizowanego razem z akceleratorem Plug and Play, z pulą nagród 150 tys. zł. Z kolei ostatni dzień Europejskiego Forum Przyszłości zdominuje dyskusja o europejskim transporcie kolejowym, którą zwieńczy uroczysty jubileusz 10-lecia Kolei Śląskich. Szczegóły dotyczące EFP oraz bezpłatna rejestracja na wydarzenie znajdują się na stronie www.efp-silesia.pl.

Lokowanie produktu
Najnowsze