Raport Doing Business bez litości dla Polski. To już trzeci spadek z rzędu
Działalność gospodarczą łatwiej prowadzi się w Gruzji i Rosji niż w Polsce. Bank Światowy przedstawił swoje najnowsze badania, w których prześwietlono przeprowadzone reformy w najważniejszych działach gospodarczych w 190 krajach. Nasz kraj znowu wypadł słabo.
Autorzy raportu Doing Business 2020 ponownie ocenili, że w polityka gospodarcza polskiego rządu nie sprzyja przedsiębiorcom, dlatego Polska już po raz trzeci z rzędu spadł w światowym rankingu.
Obecnie Polska plasuje się na 40. miejscu tej listy. Według ekspertów Banku Światowego biznes lepiej prowadzi się chociażby w Gruzji, na Litwie, na Łotwie, w Rosji, czy w Estonii.
Nieruchomości i kredyty ciągną nas w dół
Polska utrudniła przekazywanie nieruchomości, wydłużając czas potrzebny na złożenie wniosku o rejestrację w księdze wieczyste - to jeden z ważniejszych wniosków zawartych w raporcie Doing Business 2020 dotyczących naszego kraju.
To, że Polska znowu w rankingu Banku Światowego oceniającego klimat dla prowadzenia biznesu traci i spada na 40. miejsce, wcale nie oznacza, że w każdym dziale wypadamy słabo. Na przykład, jeżeli chodzi o handel zagraniczny, to możemy świecić przykładem. Tutaj analitycy przyznali nam maksymalną ocenę: 100 na 100.
Autorzy raportu Doing Business 2020 podkreślają też, że:
Ale za to sporo tracimy w kategorii kredytów na rozwój własnej działalności gospodarczej. Tutaj przyznano nam jedynie 37 pkt. Niestety jeszcze mniej, bo 25 oczek zarobiliśmy, jeżeli chodzi o łatwość rozwiązywania problemów związanych z niewypłacalnością.
Polska jest też przykładem tych gospodarek, w których alokacja budżetowa nie jest wymagana, aby przejść do etapu przetargu. To zaś powoduje możliwą sytuację, w której przy okazji terminu zapłaty wykonawcy przez podmiot zamawiający - nie będą dostępne środki finansowe.
Jadwiga Emilewicz: nie jest tak źle
Mimo spadku naszą lokatę wciąż można jednak uznać za dobrą
- pociesza się minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.
Podkreśla, że zestawienie Banku Światowego uwzględnia w sumie 190 gospodarek. Polska znalazła się na 15. miejscu wśród państw UE, przed takimi krajami, jak Holandia, Belgia czy Włochy. Uzyskaliśmy też najlepszą lokatę wśród państw Grupy Wyszehradzkiej - pisze MPiT w komunikacie.
Zestawienie otwiera Nowa Zelandia, która wyprzedza Singapur i Hongkong. Pierwszy reprezentant Starego Kontynentu - Dania plasuje się tuż za podium, na 4. lokacie. W pierwszej dziesiątce znalazło się jeszcze miejsce dla: Korei Południowej, USA, Gruzji, Wielkiej Brytanii, Norwegi i Szwecji. Sklasyfikowana na 40. miejscu Polska wyprzedziła takie kraje jak Czechy, Węgry, Chorwację, Rumunię, Ukrainę, czy Włochy.
Wśród 10 krajów, które według Banku Światowego w ostatnim czasie najbardziej odczuwalnie poprawiły u siebie warunki do prowadzenia biznesu, znajdziemy: Arabię Saudyjską, Jordanię, Togo, Bahrajn, Tadżykistan, Pakistan, Kuwejt, Chiny, Indie oraz Nigerię.
Lepsze miejsca pracy i podniesienie poziomu życia
Rządy mogą wspierać rozwój zorientowany na rynek i wzrost oparty na szerokich podstawach poprzez tworzenie zasad, które pomagają przedsiębiorstwom w zakładaniu, wynajmowaniu i rozwijaniu działalności
- wskazuje prezes Banku Światowego David Malpass.
Pani minister podkreśla, że usunięcie barier stojących przed przedsiębiorcami generuje lepsze miejsca pracy, większe dochody podatkowe i wyższe dochody, które są niezbędne do zmniejszenia ubóstwa i podniesienia poziomu życia.
Analitycy Banku Światowego zwracają uwagę, że wśród państw sklasyfikowanych w raporcie w pierwszej 20. owo przeniesienie własności wymaga jedynie ok. dwutygodniowej procedury. Te zajmujące miejsca poniżej 50 - potrzebują już na to nawet trzech miesięcy.
Tymczasem w najlepiej ocenianych pod tym względem krajach dostępne są już w tym zakresie procedury online. 11 krajów wprowadziło takie rozwiązania jeżeli chodzi nawet o uzyskiwanie pozwoleń na budowę.