REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca
  3. Gospodarka

Ranking konkurencyjności. Polska stabilna jak skała

Polska jest na 21. miejscu w Europie i 37. na świecie pod względem konkurencyjności – wynika ze zaktualizowanego 9 października raportu Światowego Rankingu Konkurencyjności na 2019 rok. Tempo wzrostu ekonomicznego naszego kraju jest szybkie, ale ma zwolnić - zapowiadają eksperci.

10.10.2019
9:38
Ranking konkurencyjności. Polska stabilna jak skała
REKLAMA

Na czele rankingu znajduje się Singapur, który wyprzedził Stany Zjednoczone. Na trzecim miejscu jest Hongkong, awansujący aż o cztery miejsca. W pierwszej piątce znajduje się jeszcze Holandia i Szwajcaria. Dziesiątkę zamyka Dania. Wynik Polski nie uległ zmianie od ostatniego raportu. Znajdujemy się pomiędzy Arabią Saudyjską i Maltą.

REKLAMA

Kraje oceniane były pod względem sprzyjającego przedsiębiorczości środowiska, dynamiczności rynków, przestrzeni do innowacji, a także czynników ludzkich.

Polska liderem w makroekonomii

Polska zajmuje 1. miejsce w kategorii stabilności makroekonomicznej. Najgorzej oceniona została u nas siła robocza – z powodu niedoboru pracowników fizycznych naszemu krajowi przypadło 70. miejsce.

Tempo wzrostu ekonomicznego Polski powinno w tym roku osiągnąć 4,3 proc. Jest to przede wszystkim spowodowane zwiększeniem konsumpcji wewnątrz kraju i odbiciem w inwestycjach. Tempo ma jednak zmaleć w związku z ogólnym trendem w Europie oraz niedoborem pracowników. W 2020 r. osiągnie 3,6 proc., a rok później 3,3 proc. Nie bez znaczenia dla tych wyników jest pogorszenie koniunktury gospodarczej Turcji i Rosji.

Dwoma największymi wyzwaniami dla polskiej ekonomii jest zmierzenie się z niedoborem pracowników fizycznych oraz wzrostem obciążenia podatkowego - uważa Carlos Piñerúa, zajmujący się sprawami Polski i innych krajów bałtyckich. Wskazuje on, że dalsze wydatki socjalne w połączeniu z obniżkami podatków i rosnącymi zobowiązaniami wobec emerytów mogą doprowadzić deficyt do osiągnięcia trzyprocentowego progu

Na tle innych krajów

W porównaniu do 140 innych krajów w zestawieniu Polska wysoko została oceniona pod względem luki kredytowej, niskiej inflacji i dynamiki długu (1. miejsca), a także ram regulacyjnych dotyczących niewypłacalności (9. miejsce) i produktu krajowego brutto (23. miejsce).

Doceniona została nauka - za znaczące ośrodki naukowe dostaliśmy 18. miejsce, a za publikacje - 25. miejsce. Nieźle wypadła infrastruktura kolejowa (32. miejsce), relatywnie niski odsetek zabójstw (26. miejsce) i dostęp do elektryczności (2. miejsce).

Najgorzej, powyżej setnego miejsca, wypadły kwestie, związane z rozpoczęciem i prowadzeniem biznesu. Za długie oczekiwanie przy rozpoczynaniu działalności zarobiliśmy 127. miejsce. Sprawdzana była też różnorodność wśród pracowników (131/141) i pomysłowość przedsiębiorców (109/141). Oprócz tego twórcy zbadali i krytycznie ocenili niezależność sądów (118. miejsce) i długoterminową wizję rządu (102. miejsce).

REKLAMA

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA