REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Dodatkowy dzień wolny. Spokojnie, firmy nie stracą, Polacy nie zbiednieją

Według Eurostatu zajmujemy drugie miejsce w Unii Europejskiej pod względem czasu poświęconego na pracę średnią 40,4 godzin w tygodniu. We Francji od 2002 roku obowiązuje 35-godzinny tydzień pracy, a Holendrzy pracują jeszcze mniej. Do tego z przeprowadzonych badań wynika, że pracodawcy wcale na tym nie stracili, a pracownicy stali się produktywniejsi. ClickMeeting postanowił więc sprawdzić, jak na skrócenie czasu pracy zapatrują się Polacy.

06.05.2024
12:48
Dodatkowy dzień wolny. Spokojnie, firmy nie stracą, Polacy nie zbiednieją
REKLAMA

Dodatkowy dzień wolny w tygodniu i praca w pozostałe dni przez 8 godzin dziennie jest lepszym rozwiązaniem niż pięć dni po 6,4 godziny – uważa 68 proc. Polaków przepytanych przez ClickMeeting. 23 proc. woli pracować pięć w dni tygodniu po niecałe siedem godzin dziennie. 9 proc. nie ma na ten temat zdania. Zdaniem 40 proc. badanych dochody zarówno pracowników jak i firm pozostałyby na tym samym poziomie, co obecnie. 15 proc. jest zdania, że pracownicy zarobią mniej, ale – co ciekawe – 1 pkt. proc. uważa, że i zatrudnieni, i firmy zarobią więcej. 12 proc. badanych wskazuje, że obie grupy otrzymają mniej.

REKLAMA

11 proc. nie ma zdania, a 10 proc. uważa, że pracodawcy zarobią mniej. O tym, że na skróconym tygodniu zyskają tylko firmy, przekonanych było 8 proc., a 7 proc. – że zwiększą się zarobki wyłączne pracowników.

Praca zdalna zamiast dodatkowego dnia wolnego

Ankietowani przez ClickMeeting wskazali, że jeżeli nie udałoby się wprowadzić 4-dniowego tygodnia pracy, to dodatkową dla nich motywacją byłoby, gdyby wprowadzona została praca zdalna / hybrydowa (54 proc.), 28 proc. nie ma zdania na ten temat, a 18 proc. uważa, że nie motywowałoby ich to bardziej do wykonywania obowiązków.

 class="wp-image-2467714"

Więcej wiadomości na temat dodatkowego dnia wolnego od pracy

Martyna Grzegorczyk, Marketing Operations Manager ClickMeeting, uważa, że w dyskusji na temat wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy należy brać pod uwagę efektywność, wysokość dochodów firm oraz wpływ tego rozwiązania na konkretne branże.

Naukowcy z University of Cambridge i z Boston College w USA przeprowadzili badanie, które objęło 61 organizacji i firm w Wielkiej Brytanii, zatrudniających około 2,9 tys. osób. Wyniki pokazały, że skrócenie tygodnia pracy spowodowało u 71 proc. pracowników mniejsze wypalenie zawodowe, a liczba absencji z powodu chorób zmniejszyła się o 65 proc. – relacjonuje Martyna Grzegorczyk.

Jak dodaje, dodatkowym plusem było to, że przychody firm objętych badaniem nie spadły, a po pół roku nawet nieznacznie się zwiększyły (średnio o 1,4 proc.).

40 proc. nie chce dodatkowego dnia wolnego

Z badania ClickMeeting wynika, że 38 proc. respondentów uważa, że sezonowo miewa bardziej pracowite miesiące, ale czują się w pracy dobrze. 28 proc. jest zdania, że udaje im się zachować odpowiedni work-life balance. 27 proc. twierdzi z kolei, że odczuwa skutki przepracowania. 7 proc. nie ma zdania na ten temat.

Ankietowani zostali też zapytani o ocenę sprawności działań w ich firmach. Nawet 41 proc. uważa, że są one optymalne, a 26 proc. twierdzi, że wymagają one poprawy. 19 proc. sądzi, że procedury powinny zostać uproszczone. 14 proc. nie ma wyrobionej opinii.

REKLAMA

O odpowiednią efektywność pracowników oraz procedury mogą zadbać nowe technologie.

Zdaniem 68 proc. respondentów wykorzystywanie narzędzi do spotkań online poprawiłoby wydajność pracy, a 23 proc. osób twierdzi, że nie miałoby to wpływu na ich produktywność. Z kolei 12 proc. uważa, że pogorszyłoby to jakość ich pracy – wskazuje ClickMeeting.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: wczoraj
Aktualizacja: wczoraj
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA