REKLAMA
  1. bizblog
  2. Transport

Tak ma wyglądać CPK. Za projekt biura Normana Fostera zapłacimy ponad 850 mln zł

Spółka szykująca budowę gigantycznego Centralnego Portu Komunikacyjnego wybrała biuro architektoniczne, które opracuje projekt terminala w Baranowie. Zwycięsko z rywalizacji zagranicznych biur projektowych wyszło brytyjskie konsorcjum Foster + Partners i Buro Happold. Projekt będzie kosztował 856 mln zł. (Źródło grafiki: CPK)

21.10.2022
17:55
Tak ma wyglądać CPK. Za projekt biura Normana Fostera zapłacimy ponad 850 mln zł
REKLAMA

Budowa CPK jest forsowana na przekór niezbyt optymistycznym prognozom rozwoju ruchu lotniczego i pomimo ostrzeżeń wielu ekspertów, że koncepcja stworzenia jednego z głównych hubów przesiadkowych w Europie jest mrzonką. Wiadomo, że cała inwestycja ma już kosztować 40 mld zł, ale na razie większość z tej kwoty do niezobowiązujące zapisy na papierze. Coraz częściej wydatki na CPK stają się jednak rzeczywistością.

REKLAMA

Zarząd CPK poinformował właśnie o wyborze biura architektonicznego, które opracuje projekt terminala nowego portu lotniczego. Zwyciężyła oferta brytyjskiego konsorcjum biur Foster + Partners oraz Buro Happold. Brytyjskich architektów będzie wspierać polskie biuro Kuryłowicz&Associates. Za projekt spółka zarządzająca CPK zapłaci 856 mln zł.

undefined

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, biuro firmowane nazwiskiem słynnego architekta Normana Fostera opracuje projekt terminala pasażerskiego lotniska, a także terminala przesiadkowego, które będzie łączyć lotnisko z węzłem kolejowym. Na cały projekt ma się składać aż 65 tysięcy szczegółowych projektów, co ma tłumaczyć tak gigantyczną cenę.

 class="wp-image-1945150"
Projekt Foster + Partners. Źródło grafiki: CPK

Choć projekt będzie kosztować setki milionów złotych, w postępowaniu konkursowym kryterium ceny wynosiło jedynie 35 proc. Pozostałe 65 proc. przypadało na kwestie merytoryczne. Rzecznik CPK Konrad Majszyk zapewnia, że wybrano ofertę, która jest najlepsza pod względem relacji ceny do jakości.

Spodziewamy się, że [wstępna] koncepcja projektowa będzie gotowa w połowie 2023 roku. Zakładamy, że etap projektowania z zakresu zadań master architekta potrwa łącznie ok. dwóch i pół roku – mówi rzecznik CPK.

Jak pisał niedawno Adam, wątpliwości dotyczące skali Centralnego Portu Komunikacyjnego pojawiały się od momentu powstania koncepcji budowy. Początkowo mówiło się nawet o 100 mln odprawianych pasażerów rocznie. Ta astronomiczna liczba z czasem zaczęła spadać, nikt nie ma jednak wątpliwości, że jeżeli CPK powstanie, to wyłącznie z potwornym apetytem.

REKLAMA

Plan generalny, który spółka CPK przedstawiła pod koniec września, zakłada, że lotnisko zostanie otwarte z lekkim poślizgiem względem poprzednich obietnic – w 2028 r. Już rok później powinno obsłużyć 29 mln osób. W 2060 r. lotnisko ma obsługiwać ponad 60 mln pasażerów rocznie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA