Fajna ta praca zdalna, ale Polacy w domu zdziczeli. Ponad połowa czuje się nieswojo podczas spotkań online
Aż 53 proc. ankietowanych przez polski ClickMeeting przyznało, że chciałoby wprowadzenia etykiety dla spotkań online. Wielu chciałoby, żeby udział w nich przypominał spotkania na żywo.
Według raportu ClickMeeting 62 proc. ankietowanych pracowników jako najlepsze rozwiązanie wskazuje połączenie pracy zdalnej i stacjonarnej. Tylko 14 proc. chciałoby powrotu do pracy wyłącznie w biurze.
W najnowszym badaniu ClickMeeting na temat savoir-vivre'u na spotkaniach online blisko 53 proc. opowiedziało się za wprowadzeniem jasnych i jednolitych zasad. Blisko 29 proc. zauważyło, że uczestnicy spotkań online częściej zapominają o dobrych manierach niż w trakcie spotkań na żywo. Zdaniem 24 proc. są one zachowywane tak samo często jak podczas spotkań na żywo.
Jak zachować się podczas spotkania online?
Aleksandra Pakuła, specjalistka w zakresie kreowania wizerunku i założycielka Instytutu Etykiety, zauważa, że przez wiele lat nie rozmawiało się o savoir-vivrze w kontekście spotkań online, bo nie były one taką codziennością, jaką stały się ostatnio.
W nowej sytuacji to normalne, że każdemu zdarza się popełniać błędy. W większości przypadków do rozproszenia wątpliwości, jak czy w czasie spotkania online wypada jeść, palić czy być ubranym w piżamę, wystarczy zastanowić się, czy tak zachowalibyśmy się na spotkaniu na żywo
– radzi Aleksandra Pakuła.
Jej zdaniem warto też pamiętać, że ponad 70 proc. komunikatu to nie to, co mówimy, ale jak mówimy i jak przy tym wyglądamy.
Dlatego przy rezygnacji z włączania kamery tracimy wiele środków wyrazu
– dodaje ekspertka.
Włączyć kamerę czy lepiej nie?
Z badania ClickMeeting wynika, że dla 48 proc. włączanie kamery internetowej w trakcie spotkania jest oznaką szacunku do współuczestników. Ponad 15 proc. uważa, że ta zasada dotyczy tylko osób zabierających głos, a 11 proc., że prowadzącego spotkanie.
Tylko 27 proc. respondentów nie zdarzyło się w trakcie spotkań online zajmować innymi rzeczami. Niemal 35 proc. przyznało, że im się to zdarza, a prawie 38 proc., że tylko czasami jeśli spotkanie jest naprawdę nudne.