REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Fajna ta praca zdalna, ale Polacy w domu zdziczeli. Ponad połowa czuje się nieswojo podczas spotkań online

Aż 53 proc. ankietowanych przez polski ClickMeeting przyznało, że chciałoby wprowadzenia etykiety dla spotkań online. Wielu chciałoby, żeby udział w nich przypominał spotkania na żywo.

28.06.2021
15:48
Fajna ta praca zdalna, ale Polacy zdziczeli. Ponad połowa czuje się nieswojo podczas spotkań online
REKLAMA

Według raportu ClickMeeting 62 proc. ankietowanych pracowników jako najlepsze rozwiązanie wskazuje połączenie pracy zdalnej i stacjonarnej. Tylko 14 proc. chciałoby powrotu do pracy wyłącznie w biurze.

REKLAMA
 class="wp-image-1418563"

W najnowszym badaniu ClickMeeting na temat savoir-vivre'u na spotkaniach online blisko 53 proc. opowiedziało się za wprowadzeniem jasnych i jednolitych zasad. Blisko 29 proc. zauważyło, że uczestnicy spotkań online częściej zapominają o dobrych manierach niż w trakcie spotkań na żywo. Zdaniem 24 proc. są one zachowywane tak samo często jak podczas spotkań na żywo.

 class="wp-image-1418566"

Jak zachować się podczas spotkania online?

Aleksandra Pakuła, specjalistka w zakresie kreowania wizerunku i założycielka Instytutu Etykiety, zauważa, że przez wiele lat nie rozmawiało się o savoir-vivrze w kontekście spotkań online, bo nie były one taką codziennością, jaką stały się ostatnio.

W nowej sytuacji to normalne, że każdemu zdarza się popełniać błędy. W większości przypadków do rozproszenia wątpliwości, jak czy w czasie spotkania online wypada jeść, palić czy być ubranym w piżamę, wystarczy zastanowić się, czy tak zachowalibyśmy się na spotkaniu na żywo

– radzi Aleksandra Pakuła.

Jej zdaniem warto też pamiętać, że ponad 70 proc. komunikatu to nie to, co mówimy, ale jak mówimy i jak przy tym wyglądamy.

Dlatego przy rezygnacji z włączania kamery tracimy wiele środków wyrazu

– dodaje ekspertka.

Włączyć kamerę czy lepiej nie?

Z badania ClickMeeting wynika, że dla 48 proc. włączanie kamery internetowej w trakcie spotkania jest oznaką szacunku do współuczestników. Ponad 15 proc. uważa, że ta zasada dotyczy tylko osób zabierających głos, a 11 proc., że prowadzącego spotkanie.

REKLAMA
 class="wp-image-1418560"

Tylko 27 proc. respondentów nie zdarzyło się w trakcie spotkań online zajmować innymi rzeczami. Niemal 35 proc. przyznało, że im się to zdarza, a prawie 38 proc., że tylko czasami jeśli spotkanie jest naprawdę nudne.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA