W ostatnich dniach w przestrzeni publicznej pojawiła się informacja dotycząca powołania nowej instytucji Rzecznika Praw Rolników. Poselski projekt ustawy zgłosił klub PSL.

Według Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców zaskoczenie budzi fakt, że równolegle i bez żadnej koordynacji trwają już rządowe prace nad ustawą przygotowaną przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, która zakłada przekształcenie funkcjonującego od 2018 roku Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Rzecznika Praw Przedsiębiorców oraz rozszerzenie jego kompetencji o duże firmy i przedsiębiorców rolnych.
To sytuacja, która budzi uzasadnione znaki zapytania. Z jednej strony mamy ministerstwo, które od miesięcy pracuje wspólnie z nami nad zmianą ustawy o Rzeczniku MŚP, odpowiadając na rzeczywiste potrzeby środowisk gospodarczych, w tym rolników – komentuje Rzecznik MŚP Agnieszka Majewska.
I dodaje, że z drugiej ci sami autorzy wspierają powstanie zupełnie nowej instytucji, która dubluje kompetencje.
Zaskoczenie budzi też fakt, że projekt poselski nie został ze mną zupełnie skonsultowany. Trudno to logicznie wytłumaczyć – mówi Agnieszka Majewska.
Rolnicy od lat prosili rząd o wsparcie
Projekt posłów PSL to już kolejna inicjatywa powołania odrębnego urzędu Rzecznika Praw Rolników. Wcześniej z takim postulatem wystąpił klub parlamentarny PiS. Oba projekty kolidują z rządowym projektem ustawy o Rzeczniku Przedsiębiorców, który znajduje się obecnie na etapie konsultacji.
Powstał on na podstawie doświadczeń zebranych przez ostatnie siedem lat. Rolnicy prowadzący działalność gospodarczą wielokrotnie zwracali się do Rzecznika MŚP z prośbą o interwencje i systemowe wsparcie.
Minister Agnieszka Majewska odpowiadała na te potrzeby, traktując rolników jako pełnoprawnych uczestników życia gospodarczego. To właśnie ich głos doprowadził do zaproponowania jednolitego modelu ochrony praw przedsiębiorców niezależnie od branży czy wielkości firmy.
Więcej wiadomości na temat prawa można przeczytać poniżej:
Prace nad rozszerzeniem zakresu odpowiedzialności Rzecznika trwają od zeszłego roku
Nieprzypadkowo ponad 450 organizacji przedsiębiorców współpracujących z Rzecznikiem MŚP wyraża zaniepokojenie i brak zrozumienia dla pojawienia się alternatywnego projektu.
Zaufanie do Rzecznika MŚP wynika z konsekwentnie realizowanej apolityczności tego urzędu. Pojawienie się poselskich projektów powołania odrębnego Rzecznika Praw Rolników każe postawić pytanie, czy te inicjatywy nie prowadzą do upolitycznienia urzędu, którego autorytet bierze się z niezależności od nacisków politycznych – podkreślają przedsiębiorcy.
Rzecznik MŚP apeluje o spójność legislacyjną i poszanowanie prac, które były prowadzone transparentnie, w porozumieniu z organizacjami reprezentującymi polską przedsiębiorczość. Rzecznik Przedsiębiorców jako rozwinięcie instytucji Rzecznika MŚP jest rozwiązaniem osadzonym w strukturze państwa, przetestowanym w praktyce, wysoko ocenianym przez środowiska gospodarcze i gotowym do działania.
Prace nad rozszerzeniem zakresu odpowiedzialności mojego urzędu rozpoczęliśmy wraz z Ministerstwem Rozwoju i Technologii we wrześniu ubiegłego roku. Oceniając fakt pojawienia się kolidujących z projektem rządowym inicjatyw poselskich, trzeba zadać pytanie, kto w tej tak ważnej dla przedsiębiorców i rolników sprawie był pierwszy - podsumowuje Rzecznik MŚP Agnieszka Majewska.