REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Będzie jeszcze taniej! Czas na magiczne słowo: do pełna

Po tym, jak w zeszłym tygodniu benzyna PB95 i olej napędowy potaniały na polskich stacjach paliw nawet o 30 groszy, kierowcy zaczęli się bać, że to tylko incydent i za chwilę wrócą cenowe zwyżki. Eksperci uspokajają, że w najbliższym czasie nic takiego nie powinno mieć miejsca. Chociaż cena ropy Brent znowu niebezpiecznie zbliża się do poziomu 100 dol. za baryłkę.

12.08.2022
13:44
Ceny paliw. Będzie jeszcze taniej! Czas na magiczne słowo: do pełna
REKLAMA

Po tygodniach zwyżek ceny na polskich stacjach paliw wreszcie solidnie spadły, w przypadku paliw podstawowych, czyli benzyny Pb95 i oleju napędowego - średnio o 30 gr. Tym samym litr benzyny można było kupić za ok. 6,86 zł, a litr diesla za ok. 7,13 zł. Najmniejsza obniżka - tylko o 4 gr na litrze - dotyczyła gazu LPG. Z prognoz serwisu e-petrol wiemy, że już za chwilę zarówno PKN Orlen, jak i Grupa Lotos wprowadzą zmiany do swoich cenników hurtowych. 

REKLAMA

Możliwe więc, że na części z nich zobaczymy cenę oleju napędowego poniżej granicy 7 zł za litr, co jest zapewne dobrą wiadomością dla kierowców chcących skorzystać z długiego sierpniowego weekendu - przekonuje Gabriela Kozan z e-petrolu.

Ceny paliw: ma być jeszcze taniej

Eksperci z e-petrolu prognozują, że w trzecim tygodniu sierpnia będziemy świadkami kolejnych obniżek cen na polskich stacjach paliw. Zarówno benzyna PB95 jak i olej napędowy powinny być tańsze o dalsze 20-30 groszy w porównaniu z tym tygodniem. 

Średnia cena benzyny 95 może znaleźć się w przedziale 6,57-6,72 zł za litr, podczas gdy za olej napędowy właściciele samochodów z silnikiem wysokoprężnym wydadzą 6,93-7,07 zł/l - wskazują analitycy e-petrolu.

I znowu: najmniejsze wahania cenowe, o 4-5 gr w dół, mają dotyczyć autogazu. Podobnie sytuację przewidują analitycy z BM Reflex.

Ceny benzyny Pb95 mogą spaść do poziomu 6,65 – 6,75 zł/l, Pb98 do 7,50 - 7,60 zl/l, oleju napędowego do 6,95 – 7,05 zł/l i autogazu do 3,18 – 3,23 zł/l. - prognozuje Urszula Cieślak z BM Reflex.

Przypomnijmy, że ostatnio wnikliwie rynkowi paliw i obowiązującym na nim cenom przyjrzał się UOKiK, do którego trafiały kolejne skargi na kolejne podwyżki. Ale kontrolerzy uznali, że ten wzrost cen nie może wynikać z niedozwolonych praktyk przedsiębiorców. Podobnie jak w innych krajach europejskich, zdaniem UOKiK, ma on fundamenty rynkowe.

Cena ropy Brent znowu blisko 100 dol.

Jednym z takich fundamentów rynkowych jest światowa cena ropy Brent. W zeszłym tygodniu byliśmy świadkami nawet 14-proc. obniżek. Kontrakty terminowe na ropę Brent spadły zaś o 9 centów, a na ropę WTI - o 38 centów. Obecnie ropa Brent jest nawet poniżej 99 dol., a jeszcze w pierwszej połowie czerwca jena baryłka kosztowała w granicach nawet 123 dol. Kolejne tygodnie są pod tym względem pewną zagadką.

W krótkim okresie jest duża niepewność co do popytu. Dopóki to się nie uspokoi, to rynek będzie taki przez jakiś czas - przekonuje cytowany przez Reutersa Justin Smirk, starszy ekonomista Westpac.

REKLAMA

Tych znaków zapytania trochę jest. To chociażby wolniej rozwijająca się niż tego się spodziewali analitycy inflacja w USA. Nie bez znacznie jest także ostatni raport amerykańskiego Departamentu Energi, który wskazał, że w ubiegłym tygodniu zapasy benzyny skruszyły się o 5 mln baryłek. Pozostaje jeszcze do rozstrzygnięcia negocjacje dotyczące irańskiego programu nuklearnego. UE już klepnęła porozumienie w tej sprawie, które jest obecnie omawiane i w Waszyngtonie i w Teheranie. Pozytywne zakończenie tych rozmów będzie oznaczać powrót irańskiej ropy na światowe rynki, co pewnie spotkałoby się z odpowiednią reakcją cenową.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA