REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Diesel nawet poniżej 6 zł! Niewiarygodna zmiana w cenach paliw

Od drugiej połowy kwietnia polscy kierowcy mają powody do zadowolenia, zwłaszcza ci tankujący benzynę. Spadki nawet o kilkanaście groszy na litrze muszą cieszyć. O wiele tańszy jest też olej napędowy. I ten trend spadkowy, zdaniem analityków rynku paliw, ma się utrzymać w kolejnych dniach. A co słychać z kolei na rynku ropy? Po podwyższeniu stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych i UE, cena ropy runęła. Ale co raz głośniej mówi się też o rekordowym przyroście mocy rafinerii.

05.05.2023
14:14
Diesel nawet poniżej 6 zł! Niewiarygodna zmiana w cenach paliw
REKLAMA

Jeszcze przed świętami Wielkanocnymi polscy kierowcy żyli w strachu, bo wieści o benzynie za nawet 7 zł za litr wydawały się bardzo prawdopodobne. Ale tym razem najczarniejsze scenariusze jednak się nie ziściły. W kolejnych dniach plany amerykańskiego i europejskiego banku centralnego w sprawie kolejnej podwyżki stóp procentowych wydawały się zdecydowanie wygrywać z ożywieniem gospodarczym Chin i cena ropy zaczęła regularnie tracić na wartości. Dostosowały się do tego też ceny na polskich stacjach. Średnia cena benzyny Pb95 wynosi obecnie 6,64 zł a diesla - 6,36 zł. 

REKLAMA

Średnia cena diesla jest już o niemal 20 proc. niższa niż na początku roku, a hurtowe notowania tego paliwa wskazują, że przecena będzie kontynuowana także w nadchodzącym tygodniu. Są już pierwsze stacje, gdzie litr tego paliwa można kupić za mniej niż 6 złotych i ich liczba w najbliższym czasie będzie się zwiększać - prognozuje dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw z e-petrol.pl.

Ceny paliw: kierowcy w Polsce mogą liczyć na kolejne obniżki

Przewidywania na następne dni ekspertów z e-petrol.pl zakładają dalsze obniżki cen paliw na polskich stacjach. Zgodnie z tymi prognozami cena benzyny Pb95 powinna wahać się w przedziale od 6,49 do 6,63 zł. Dla diesla te widełki cenowe są od 6,18 do 6,32 zł, a dla autogazu od 2,95 do 3,02 zł. To znacznie mniejsze stawki od tych obowiazujących jeszcze rok temu.

W porównaniu do majówki z ubiegłego roku za litr diesla płacimy już 1,12 zł mniej, a za litr autogazu 63 gr, a za litr benzyny Pb95 – 9 groszy mniej. Jedynie benzyna Pb98 jest wciąż droższa niż przed rokiem – średnio o 20 groszy na litrze - wylicza Urszula Cieślak, analityk rynku paliw z Reflex.

A to wszystko głównie dzięki korektom na rynku hurtowym, gdzie 95-oktanowa benzyna potaniała o 113 złotych, a obniżka w przypadku diesla była jeszcze większa i wyniosła 145,60 zł. Jak zauważają eksperci z e-petrol.pl: tak tanie paliwo w hurcie ostatni raz było w drugiej połowie stycznia 2022 r. 

Cena ropy, czyli wraca bankowy strach

Na rynku ropy zaś, zgodnie z przewidywaniami, po tym jak amerykański i europejski bank centralny zdecydowały się na kolejną podwyżkę stóp procentowych, ropa zaczęła mocno tracić. Tym samym zarówno Brent, jak i WTI osiągnęły najniższe pułapy cenowe od drugiej połowy marca br. Obecnie baryłka Brent kosztuje ok. 74 dol., a WTI - w okolicach 70,50 dol. Warto zwrócić uwagę też na powrót strachu na amerykańskim rynku bankowym, po tym jak tamtejsze organy regulacyjne zajęły bank First Republic, który koniec końców przejął JP Morgan (173 mld dol. kredytów banku, 30 mld dol. papierów wartościowych i 92 mld dol. depozytów).

REKLAMA

Ale jest jeszcze jeden czynnik, który zdaniem analityka Javiera Blasa z Bloomberga będzie wpływał na niższe ceny paliw. Chodzi o dodatkowe moce przerobowe rafinerii. RBC Capital Markets LLC, bank inwestycyjny, szacuje, że wzrosną w tym roku o 1,5 mln baryłek dziennie, a w przyszłym roku o kolejne 2,4 mln baryłek.

Łączny wzrost w latach 2023–24 jest największym dwuletnim wzrostem mocy rafineryjnych netto od 45 lat - zauważa Javier Blas.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA