REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Sprzedając trefny cukier, dorobili się milionów. Wśród zatrzymanych przez CBŚP jest były poseł

Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP) zatrzymało 13 osób w ramach śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Krajową w sprawie fałszowania cukru przemysłowego. W kierownictwie cukrowej mafii jest były poseł.

19.06.2019
10:54
wyłudzenie podatku VAT zatrzymanie CBŚP
REKLAMA

Fot. cbsp.gov.pl

REKLAMA

Funkcjonariusze szczecińskiego CBŚP od 2018 roku rozpracowywali grupę przestępczą specjalizującą się w wypuszczaniu na rynek podrobionego cukru. Z ustaleń śledczych wynika, że cukrowa mafia działała od kilku dobrych lat i dorobiła się na procederze milionów złotych.

Celem grupy było czerpanie korzyści majątkowych. W grę może wchodzić wyłudzenie kilku milionów złotych – podało CBŚP w komunikacie prasowym.

W toku śledztwa ustalono, że członkowie grupy kupowali znacznie tańszy cukier przemysłowy, a następnie sprzedawali go w hurtowych ilościach jako spożywczy. Przy wykorzystaniu wielu podmiotów gospodarczych tworzyli fikcyjną dokumentację, która miała potwierdzić wykorzystanie cukru przemysłowego do produkcji spirytusu i syropów.

Były poseł mózgiem gangu

W minionym tygodniu przeprowadzono działania na terenie kilku województw - zachodniopomorskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Zatrzymano 13 osób oraz przeszukano blisko 50 obiektów, w tym m.in. mieszkania, siedziby firm czy biura rachunkowe.

Wszystkim zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym trzem – kierowania grupą przestępczą, dziewięć osób usłyszało zarzuty prania pieniędzy pochodzących z przestępczej działalności.

Jak podała TVP Info, wśród zatrzymanych jest były poseł Ligii Polskich Rodzin, który miał być jednym z mózgów gangu.

Pięć osób aresztowanych

Decyzją sądu i na podstawie zebranego materiału dowodowego wobec pięciu osób zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.  

REKLAMA

Śledztwo jest prowadzone przez CBŚP pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Szczecinie Prokuratury Krajowej.

Cukier przemysłowy i spożywczy nie różnią się składem. Ten pierwszy nie ma żadnych szkodliwych dodatków, jest po prostu gorszej jakości, co można ocenić sprawdzając jego parametry, takie jak kolor, konsystencja czy wilgotność.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA