Sprzedając trefny cukier, dorobili się milionów. Wśród zatrzymanych przez CBŚP jest były poseł
Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP) zatrzymało 13 osób w ramach śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Krajową w sprawie fałszowania cukru przemysłowego. W kierownictwie cukrowej mafii jest były poseł.
Fot. cbsp.gov.pl
Funkcjonariusze szczecińskiego CBŚP od 2018 roku rozpracowywali grupę przestępczą specjalizującą się w wypuszczaniu na rynek podrobionego cukru. Z ustaleń śledczych wynika, że cukrowa mafia działała od kilku dobrych lat i dorobiła się na procederze milionów złotych.
W toku śledztwa ustalono, że członkowie grupy kupowali znacznie tańszy cukier przemysłowy, a następnie sprzedawali go w hurtowych ilościach jako spożywczy. Przy wykorzystaniu wielu podmiotów gospodarczych tworzyli fikcyjną dokumentację, która miała potwierdzić wykorzystanie cukru przemysłowego do produkcji spirytusu i syropów.
Były poseł mózgiem gangu
W minionym tygodniu przeprowadzono działania na terenie kilku województw - zachodniopomorskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Zatrzymano 13 osób oraz przeszukano blisko 50 obiektów, w tym m.in. mieszkania, siedziby firm czy biura rachunkowe.
Wszystkim zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym trzem – kierowania grupą przestępczą, dziewięć osób usłyszało zarzuty prania pieniędzy pochodzących z przestępczej działalności.
Jak podała TVP Info, wśród zatrzymanych jest były poseł Ligii Polskich Rodzin, który miał być jednym z mózgów gangu.
Pięć osób aresztowanych
Decyzją sądu i na podstawie zebranego materiału dowodowego wobec pięciu osób zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Śledztwo jest prowadzone przez CBŚP pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Szczecinie Prokuratury Krajowej.
Cukier przemysłowy i spożywczy nie różnią się składem. Ten pierwszy nie ma żadnych szkodliwych dodatków, jest po prostu gorszej jakości, co można ocenić sprawdzając jego parametry, takie jak kolor, konsystencja czy wilgotność.