Ponad 700 mln zł - na takie uszczuplenie z tytułu podatku VAT naraziła Skarb Państwa zorganizowana grupa przestępcza działająca na terenie całego kraju. Dziewięciu zatrzymanych usłyszy zarzuty dokonania przestępstw skarbowych.
Działania CBA skoordynowane były na terenie całego kraju. Brali w nich udział funkcjonariusze z delegatur CBA z Białegostoku, Bydgoszczy, Katowic, Łodzi, Poznania i Wrocławia.
W efekcie zatrzymano 9 osób - członków mali paliowej, którzy w latach 2013-2016 narazili Skarb Państwa na uszczuplenie w podatku VAT na kwotę ponad 700 mln zł.
Szwindel prawdopodobnie polegał na fikcyjnym fakturowaniu takich towarów jak olej napędowy, olej smarowy, benzyna oraz olej rzepakowy i wprowadzanie go do obrotu. Do tego dochodziło wystawianie poświadczających nieprawdę faktury VAT, deklaracji VAT i dokumentacji księgowej.
CBA: stworzono sieć firm w celu wyłudzania VAT
Według śledczych działalność przestępcza prowadzona była z wykorzystaniem tzw. „znikających podatników” oraz „buforów”. Zamieszani w proceder przygotowali się do swojej vatowskiej misji najlepiej, jak umieli. Stworzyli w tym celu sieć firm, które wprowadzały do obrotu prawnego faktury VAT nieodpowiadające rzeczywistym transakcjom. Cel tych dokumentów był jeden: sztuczne generowanie kwot podatku VAT.
Potem sposoby były dwa. Albo „Znikający podatnik” po wystawieniu faktury sprzedażowej nie uiszczał należnego podatku, a następnie po prostu znikał. Albo z kolei tzw. „bufory” preparowały dokumentację świadczącą o dalszej odsprzedaży towaru.
Zarzut przestępstw skarbowych
Zatrzymanych dziewięć osób już doprowadzono do Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, która nadzoruje całe postępowanie. Mają usłyszeć m.in. zarzuty kierowania i działania w zorganizowanej grupie przestępczej, a także zarzuty o dokonanie przestępstw skarbowych.