REKLAMA
  1. bizblog
  2. Prawo

Wielki nalot CBA na mafię paliwową w całej Polsce. Wyłudzili ponad 700 mln zł VAT-u

Ponad 700 mln zł - na takie uszczuplenie z tytułu podatku VAT naraziła Skarb Państwa zorganizowana grupa przestępcza działająca na terenie całego kraju. Dziewięciu zatrzymanych usłyszy zarzuty dokonania przestępstw skarbowych.

26.11.2019
9:57
CBA mafia paliwowa
REKLAMA

Działania CBA skoordynowane były na terenie całego kraju. Brali w nich udział funkcjonariusze z delegatur CBA z Białegostoku, Bydgoszczy, Katowic, Łodzi, Poznania i Wrocławia.

REKLAMA

W efekcie zatrzymano 9 osób - członków mali paliowej, którzy w latach 2013-2016 narazili Skarb Państwa na uszczuplenie w podatku VAT na kwotę ponad 700 mln zł.

Szwindel prawdopodobnie polegał na fikcyjnym fakturowaniu takich towarów jak olej napędowy, olej smarowy, benzyna oraz olej rzepakowy i wprowadzanie go do obrotu. Do tego dochodziło wystawianie poświadczających nieprawdę faktury VAT, deklaracji VAT i dokumentacji księgowej.

CBA: stworzono sieć firm w celu wyłudzania VAT

Według śledczych działalność przestępcza prowadzona była z wykorzystaniem tzw. „znikających podatników” oraz „buforów”. Zamieszani w proceder przygotowali się do swojej vatowskiej misji najlepiej, jak umieli. Stworzyli w tym celu sieć firm, które wprowadzały do obrotu prawnego faktury VAT nieodpowiadające rzeczywistym transakcjom. Cel tych dokumentów był jeden: sztuczne generowanie kwot podatku VAT.

Potem sposoby były dwa. Albo „Znikający podatnik” po wystawieniu faktury sprzedażowej nie uiszczał należnego podatku, a następnie po prostu znikał. Albo z kolei tzw. „bufory” preparowały dokumentację świadczącą o dalszej odsprzedaży towaru.

Zarzut przestępstw skarbowych

REKLAMA

Zatrzymanych dziewięć osób już doprowadzono do Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, która nadzoruje całe postępowanie. Mają usłyszeć m.in. zarzuty kierowania i działania w zorganizowanej grupie przestępczej, a także zarzuty o dokonanie przestępstw skarbowych.

Wskazane postępowanie to efekt wielomiesięcznej intensywnej pracy zarówno prokuratorów, jak i funkcjonariuszy CBA, którzy działając w specjalnie powołanym przez Prokuraturę Krajową zespole, zgromadzili i przeanalizowali obszerny materiał dowodowy, który dał podstawy do przeprowadzonych czynności procesowych - czytamy w komunikacie CBA.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA