Tak będą teraz sprzedawać ekogroszek. Wielka zmiana w internetowym sklepie PGG
Cały produkowany przez Polską Grupę Górniczą węgiel opałowy będzie dostępny w sklepie internetowym, zapewnił o tym Tomasz Rogala, prezes PGG. Grupa wprowadza też system Kwalifikowanych Dostawców Węgla, który ma usprawnić dystrybucję opału.

Polska Grupa Górnicza S.A. każdego miesiąca produkuje ponad 220 tys. ton węgli opałowych i zapewnia, że całą produkcję kieruje na rynek. Tak samo ma dziać się w kolejnych miesiącach.
Prezes Tomasz Rogala twierdzi, że obecna sytuacja na rynku węgla w dużej mierze spowodowana jest emocjami i paniką.
Podkreślił on, że węgiel jest cały czas produkowany przez wszystkie krajowe spółki górnicze. Zapowiedział też ważną zmianę w sposobie dystrybucji i sprzedaży węgla opałowego wydobywanego przez PGG.
Klienci PGG S.A. mogą go kupić bezpośrednio w internecie. O ile w ogóle im się to uda. Sklep internetowy PGG opisywaliśmy wielokrotnie. Póki co sytuacja ze sklepem internetowym jest dramatyczna. W dniach sprzedaży zwyczajnie przestaje on działać. Węgla do kupienia przez internet ma być jednak więcej.
Węgiel sprzedawany jest w sklepie internetowym PGG dwa razy w tyg0dniu - we wtorek i w czwartek, od godz. 16. Nie wiadomo czy od sierpnia ten system się zmieni.
Kwalifikowani Dostawcy Węgla - nowość w systemie
PGG wprowadza też sieć kwalifikowanych dostawców. Czym będzie odróżniać się od dotychczasowej struktury pośredników?
Kwalifikowani Dostawcy Węgla pełnić będą de facto funkcję dystrybutorów, tyle że z dostawą specyficznego towaru, jakim jest węgiel opałowy. Zadaniem nowej sieci ma być optymalne wykonanie dostaw węgla.
W teorii chodzi o to, aby poszukiwany i tani węgiel trafiał dokładnie tam, dokąd powinien i aby jego cena nie powiększała się na kolejnych etapach dystrybucji.
Do obowiązków partnera KDW będzie należał transport węgla z kopalń do składu, jego rozładunek, zważenie oraz załadunek i wydanie paliwa klientowi w ciągu 48 godzin od odbioru węgla z kopalni.
Składy muszą być monitorowane, ze zdalnym dostępem do podglądu z kamer dla PGG S.A. Muszą być ubezpieczone i mieć niezbędną infrastrukturę: legalizowaną wagę oraz odpowiednie samochody zdolne odebrać z kopalni co najmniej 25 ton węgla, a odbiorcom finalnym dostarczać zamówione przez nich ilości rzędu 3-5 ton. Muszą umieć dowieźć paliwo także małym pojazdem do trudnodostępnych posesji np. w górach.
Cała dystrybucja węgla przez sklep internetowy
Sięgnięcie po ich usługi ma pozwolić klientowi łatwiej zorganizować dowóz węgla, który kupił w PGG S.A. Każdej doby przy udziale takich firm przewozowych do klientów e-sklepu trafia ponad 10 tys. ton węgla opałowego.