REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podróże

Rząd szykuje całkiem nowy bon turystyczny. Wyjazdy wakacyjne chce ułatwić starszym osobom

Bon turystyczny wynoszący 500 zł na organizację wypoczynku wakacyjnego dziecka miał przede wszystkim pomóc branży turystycznej podnieść się z kolan, po tym, jak przez pandemię COVID-19 ludzie zostali w domach. Ministerstwo Sportu i Turystyki pracuje nad nową wersją bonu turystycznego – teraz rząd miałby pomóc sfinansować wakacyjne wyjazdów osobom starszym.

24.04.2023
10:49
bon-turystyczny-seniorzy-wakacje
REKLAMA

Okazuje się, że było to tak dobre rozwiązanie, że rząd bardzo poważnie rozważa powrót bonu turystycznego do łask, ale w nieco zmienionej formie, o czym donosi „Rzeczpospolita”. Brane pod uwagę mają być różne formy dopłat do wakacyjnych wojaży. Coraz częściej mówi się, że tym razem rząd będzie chciał ułatwić odpoczynek osobom starszym.

REKLAMA

Wcześniej – co często podkreślała branża turystyczna – ten wakacyjny ukłon skierowany był w pierwszej kolejności do rodzin z dziećmi. W ten sposób premiowane były też same obiekty: hotelu, pensjonaty z atrakcjami dla najmłodszych.

Bon turystyczny wróci przed wakacjami?

Bon turystyczny wprowadzono w sierpniu 2020 r. i pierwotnie miał obowiązywać do końca marca 2022 r. Ale rozwiązanie polegające za opłacanie w ten sposób swojego wakacyjnego pobytu przedsiębiorcom zarejestrowanym w bazie Polskiej Organizacji Turystycznej stało się na tyle popularne, że przyjęto nowelizację, która wydłużyła ten okres do końca września 2022 r.

Już wtedy słychać było, że być może jeszcze uda się wyciągnąć ekstra miesiąc, czy dwa i tak uda się wydać cały budżet programu, czyli 4 mld zł. Koniec końców te turystyczne dopłaty przestały obowiązywać z końcem marca br. Teraz z bilansu bonu turystycznego wynika, że w taki sposób dokonano płatności na blisko 3,2 mld zł.

Do końca marca 2023 r. uprawnionych do bomu turystycznego było ok. 4,5 mln osób natomiast w systemie widniało ponad 3,9 mln aktywnych bonów. Przy czym wykorzystanych było 95 proc., czyli prawie 3,8 mln - informuje ZUS.

Najwięcej takich płatności w Małopolsce

Jak wynika z informacji ZUS podsumowującej dotychczasowe wyniki Polskiego Bonu Turystycznego, rekordowy okazał się 2021 r., kiedy to w ciągu 12 miesięcy zrealizowano ponad 2,8 mln transakcji na łączną kwotę prawie 1,8 mld zł. Największe zainteresowanie taką formą płatności za wypoczynek wakacyjny odnotowany w okresie od lipca do sierpnia 2021 r. Zrealizowano wtedy ok. 31 proc. wszystkich transakcji, a kwota, którą zapłacono, stanowiła ponad 34 proc. wydatkowanych środków.

REKLAMA

A jak wygląda geografia bonu turystycznego? Okazuje się, że najwięcej takich płatności odnotowano w województwie małopolskim (1,3 mln transakcji). Podium jeszcze uzupełnia pomorskie (ponad 836 tys.) oraz zachodniopomorskie (przeszło 674 tys.). Dokładnie tak samo wygląda kolejność, analizując samą kwotę płatności bonami. Pierwsze miejsce dla Małopolski (672,1 mln zł), drugie dla pomorskiego (541,5 mln zł), a trzecie dla zachodniopomorskiego (471,5 mln zł). 

W sumie, na koniec marca br., w systemie do obsługi bonu turystycznego, zarejestrowanych było ponad 28 tys. aktywnych podmiotów turystycznych. Od początku trwania programu najwięcej ich było w województwie pomorskim (6,3 tys.), małopolskim (5,7 tys.), zachodniopomorskim (5,2 tys.) oraz dolnośląskim (2,5 tys.).

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA