REKLAMA

Koniec tanich biletów? PAŻP podwyższa ceny, linie lotnicze się buntują

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej negocjuje właśnie z liniami lotniczymi nowe stawki za usługi kontroli powietrznej, które mają obowiązywać od przyszłego roku. Według „Rzeczpospolitej” nowe opłaty mają być znacznie wyższe od tych, które obowiązują obecnie, a to linie lotnicze ostrzegają, że będą musiały z tego powodu podnieść ceny biletów. Nowe stawki mają zostać oficjalnie ogłoszone w listopadzie.

Koniec tanich biletów? PAŻP podwyższa ceny, linie lotnicze się buntują
REKLAMA

PAŻP wyjaśnia „Rzeczpospolitej”, że podniesienie opłat za usługi kontroli powietrznej jest konieczne, ponieważ obecne stawki były ustalane na podstawie prognozy symbolicznego wzrostu inflacji, a rzeczywisty wzrost cen w latach 2021-2024 był trzy razy wyższy niż prognozowano w 2021 r. Rzecznik PAŻP-u Marcin Hadaj dodaje, że mechanizmy wyrównawcze za ten okres wynikają z przepisów unijnych, a do tego dochodzi konieczność szkolenia nowych kontrolerów oraz planowane inwestycje.

REKLAMA

Wzrost ruchu lotniczego

Rządowa agencja przekonuje, że przygotowuje się już do zakończenia działań wojennych w Ukrainie, co będzie oznaczało powrót ruchu lotniczego na tym obszarze. Rzecznik PAŻP-u wskazuje, że zgodnie z symulacjami Europejskiej Organizacji ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej ruch w polskiej przestrzeni powietrznej znacząco wzrośnie po otwarciu przestrzeni powietrznej nad Ukrainą.

Musimy więc być przygotowani na wzrost ruchu po zakończeniu wojny. Zasobów – ludzkich, technologicznych – nie da się zapewnić z dnia na dzień, zajmuje to kilka lat – stąd nie możemy sobie teraz pozwolić na ich zredukowanie i odnawianie dopiero po zakończeniu wojny – mówi „Rzeczpospolitej” Marcin Hadaj.

Więcej o rynku lotniczym przeczytacie w tekstach:

Cytowani przez gazetę eksperci wskazują jednak, że główną przyczyną podnoszenia opłat przez PAŻP są rosnące koszty osobowe agencji. Chodzi między innymi o dwukrotnie zmieniany w ostatnim czasie regulamin wynagradzania w tej instytucji. Co więcej, pracownicy agencji na początku przyszłego roku mają otrzymać premię inflacyjną w wysokości niemal trzech miesięcznych pensji jako wyrównanie za ostatnie trzy lata.

Ryanair niezadowolony

REKLAMA

Wzrost opłat bardzo nie podoba się operującym w Polsce liniom lotniczym. Przedstawiciel linii lotniczej Buzz, która należy do Irlandzkiego Ryanaira, ostrzega, że „wyższe opłaty i podatki nakładane na linie lotnicze, to mniej połączeń i podróżnych w danym kraju”. Z wyliczeń „Rzeczpospolitej” wynika, że opłaty Ryanaira na rzecz PAŻP-u wzrosną z obecnych 210 mln złotych do 353 mln zł.

Kompromisowe stanowisko prezentuje za to państwowy PLL LOT. Rzecznik narodowego przewoźnika dyplomatycznie wyraża nadzieję, że uda się wypracować satysfakcjonujące zarówno PAŻP, jak i przewoźników warunki, „zapewniające zarówno płynną koordynację w polskiej przestrzeni powietrznej, jak i jej właściwą przepustowość”.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA