Odkryli sposób na biedę? Znamy laureatów nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii.
Cała Polska oszalała na punkcie Olgi Tokarczuk, po tym jak przyznano jej literacką nagrodę Nobla. Co prawda, kolejni nobliści nie są już Polakami, ale trzeba przyznać, że ci nagrodzeni za osiągnięcia ekonomiczne wyróżniają się z tłumu.
Bieda towarzyszy człowiekowi w każdym regionie świata od zawsze, a walka z nią jest nieefektywna i odwiecznie skazywana na porażkę. Trójka tegorocznych Noblistów badała ten fenomen, by zrozumieć, jak można zaradzić ubóstwu w krajach o niskich dochodach. Oprócz zdefiniowania nowych teorii w tym aspekcie, laureaci wykonywali eksperymenty i na ich podstawie opisali, jak przeciwdziałać biedzie. Czyżby powstała prawdziwa recepta na problemy trzeciego świata?
Szczepionka przeciw biedzie
Prestiżowa nagroda trafiła do Esther Duflo, Abhijita Banerjee i Michaela Kremera za "eksperymentalne podejście do walki z globalnym ubóstwem".
Opracowana przez nich metoda polega na rozpatrywaniu różnych aspektów ubóstwa i próbie radzenia sobie z nimi poprzez przeprowadzanie eksperymentów. Dzieląc go na mniejsze i bardziej precyzyjne pytania w obszarach takich jak edukacja czy opieka zdrowotna dochodzili do trafniejszych wniosków i lepszego sprecyzowania problemów.
Jeszcze w XX w. na terenie m.in. Kenii, testowali rozmaite sposoby na poprawę wyników nauczania młodzieży. Na skutek jednego z badań ponad pięć milionów indyjskich dzieci skorzystało w swoich szkołach z miarodajnych korepetycji. Nobliści udzielali również dotacji na profilaktyczną opiekę zdrowotną.
Osobliwości Nobla
Tegoroczni laureaci wyróżniają się, na tle dotychczasowych Noblistów w dziedzinie nauk ekonomicznych. Banerjee jest drugim nagrodzonym Hindusem, Esther Duflo jest drugą kobietą, a Michael Kremer z kolei najmłodszym ze wszystkich. Warto podkreślić w kontekście tego ostatniego, że żaden z nich nie ma jeszcze 60 lat.
Michael Kremer jest wykładowcą Harvardu, a Duflo i Banerjee - prywatnie będący małżeństwem - pracują na prestiżowej uczelni MIT, gdzie niegdyś współpracowali też z Kremerem.
Popularność nagród Nobla może przyczynić się do większego zainteresowania badanymi tematami wśród społeczności nie tylko naukowej, ale również szarych obywateli i przez to wpłynąć na praktyczne wykorzystywanie ich odkryć. Miejmy nadzieje, że opracowane przez nich teorie i podjęte działania faktycznie pociągną za sobą szereg pożytecznych skutków.