REKLAMA
 1. bizblog
 2. Biznes
 3. Samorządy

Ruszają bezzwrotne dotacje dla firm z kasy UE. Sprawdź, czy mieszkasz we „właściwym” województwie

Nawet na ponad 23 tys. zł pomocy mogą liczyć samozatrudnieni. Jest jednak haczyk. Bezzwrotne dotacje to mechanizm pomocowy uruchamiany fakultatywnie przez marszałków poszczególnych województw. Siedem województw takiego wsparcia w ogóle nie uruchomi.

23.06.2020
9:37
przecietne wynagrodzenie
REKLAMA

Od 15 czerwca Państwowa Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przyjmuje wnioski w sprawie bezzwrotnej dotacji od średnich przedsiębiorców, czyli takich, którzy zatrudniają co najmniej 50 osób, ale nie więcej niż 249. W przypadku mikro i małych przedsiębiorstw, a także osób samozatrudnionych taką formę wsparcia uruchamiają marszałkowie samorządów wojewódzkich.

REKLAMA

Wiadomo już, że na bezzwrotne dotacje będą mogli liczyć samozatrudnieni w województwach:

 • dolnośląskim,
 • kujawsko-pomorskim,
 • lubelskim,
 • opolskim,
 • podkarpackim,
 • podlaskim,
 • świętokrzyskim,
 • wielkopolskim,
 • zachodniopomorskim.

Nie ma jednak jednego terminu, a poszczególne samorządy wojewódzkie w różnym czasie będą ruszać z przekazywaniem pieniędzy. Np. w dolnośląskim i podlaskim taka forma pomocy uruchomiana jest na początku tego tygodnia, a w wielkopolskim będzie dopiero w lipcu.

To i tak lepiej niż w tych województwach, gdzie program bezzwrotnych dotacji dla samozatrudnionych nie jest do tej pory uruchomiony i nic nie zanosi się, żeby w najbliższej przyszłości to się zmieniło. Tak więc ci na jednoosobowej działalności gospodarczej z województwa lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, pomorskiego i śląskiego nie skorzystają z takiej formy pomocy i muszą rozglądać się za czymś innym. Chyba że nagle w ich regionie samorządowcy zmienią zdanie.

Bezzwrotne dotacje o ile spadł odpowiednio przychód

Załóżmy, że mamy na tyle szczęście, że mieszkamy w województwie, które już teraz postanowiło taką formę wsparcia dla m.in. samozatrudnionych odblokować. Czy to wystarczy, żeby pieniądze znalazły się na naszym koncie? Nie. Trzeba spełnić jeszcze podstawowym warunek: wykazać spadek przychodów o co najmniej 30 proc. w dowolnym miesiącu po lutym 2020 r. - w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub rok wcześniej.

Dodatkowe kryterium to czas prowadzenia działalności gospodarczej. Starający się o bezzwrotną dotację muszą prowadzić swój biznes od 31 grudnia 2019 r. I na ten dzień nie zalegać z płatnościami ani w skarbówce, ani w ZUS-ie. Nie jest wcale wykluczone, że w poszczególnych województwach urzędnicy stworzą dodatkowo jeszcze oddzielny katalog kryteriów. Najlepiej za każdym razem sprawdzać na miejscu.

Blisko 8 tys. zł dotacji w jeden miesiąc

REKLAMA

Na jaką bezzwrotną dotację może liczyć samozatrudniony? Jej miesięczna wartość to 7845,11 zł. Tym samym maksymalnie, przez trzy miesiące, można uzyskać z tego tytułu ponad 23,5 tys. zł. Pieniądze uzyskane tą drogą mogą być spożytkowane na bieżące wydatki firmy, takie jak koszty najmu, zakup towarów, zakup paliwa, ubezpieczenie działalności czy opłacenie rachunków za media. 

W przypadku mikro i małych przedsiębiorców pomoc jest wydatniejsza. Ową bazę 7845,11 zł przemnaża się przez liczbę zatrudnionych. Na przykład przy czterech pracownikach ich pracodawca może liczyć na miesięczną dotację w wysokości 31380,44 zł (7845,11 x 4).

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA