Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce spadła w kwietniu 2025 roku do 5,2 proc. – wynika z szacunków Ministerstwa Pracy. To o 0,1 punktu procentowego mniej niż miesiąc wcześniej. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy zmniejszyła się o ponad 25 tys.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w kwietniu 2025 roku wyniosła 5,2 proc. i była o 0,1 pkt proc. niższa niż przed miesiącem – wynika z szacunków Ministerstwa Pracy. W urzędach pracy zarejestrowanych było 804,5 tys. bezrobotnych. W porównaniu z poprzednim miesiącem ich liczba spadła o ponad 25 tys., a rok do roku wzrosła o ponad 7 tys. osób.
Wstępne dane wskazują, że stopa bezrobocia w kwietniu 2025 roku, w porównaniu z marcem 2025 r., spadła we wszystkich 16 województwach i w 85 proc. powiatów w Polsce, w tym również w ponad 88 proc. powiatów, które ucierpiały w ubiegłym roku na skutek powodzi – podkreśliło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
W porównaniu z kwietniem 2024 roku stopa bezrobocia była wyższa o 0,1 pkt proc.
GUS: w marcu stopa bezrobocia spadła o 0,1 punktu
Z ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w marcu 2025 r. 5,3 proc. i była o 0,1 punktu procentowego niższa niż przed miesiącem oraz podobna jak przed rokiem.
W rejestrach powiatowych urzędów pracy figurowało 829,9 tys. bezrobotnych – o 2,0 proc. mniej niż miesiąc wcześniej, ale o 0,9 proc. więcej niż w marcu ubiegłego roku.

GUS poinformował, że w całym pierwszym kwartale w urzędach pracy zarejestrowano 337,6 tys. nowych bezrobotnych – o 1,7 proc. mniej niż przed rokiem. Wśród nowo zarejestrowanych wciąż przeważają osoby rejestrujące się po raz kolejny (77,8 proc.).
W tym samym czasie z ewidencji bezrobotnych skreślono 293,9 tys. osób – o 5 proc. mniej niż przed rokiem. Można to wiązać z mniejszą liczbą ofert zatrudnienia, które od pewnego czasu napływają do urzędów pracy. Od początku roku do końca marca do urzędów pracy zgłoszono 254,8 tys. ofert – to o 10,2 proc. mniej niż przed rokiem.
Więcej wiadomości na temat rynku pracy
Eurostat: Polska ma drugie najniższe bezrobocie w UE
To lekki wzrost w porównaniu z lutym 2025 r. (2,6 proc.). Liczba bezrobotnych w marcu br. wyniosła 473 tys., wobec 469 tys. miesiąc wcześniej. Niższe bezrobocie odnotowały tylko Czechy (2,6 proc.) – skomentowało dane MRPiPS w komunikacie.
Różnice dotyczące bezrobocia według MRPiPS i Eurostatu wynikają z różnic metodologicznych. W przypadku GUS za osobę bezrobotną uznaje się osobę zarejestrowaną w urzędzie pracy, gotową do podjęcia zatrudnienia i poszukującą pracy – nawet jeśli w praktyce nie jest aktywna zawodowo.
Tymczasem Eurostat uwzględnia jedynie osoby w wieku od 15 do 74 lat, które w tygodniu poprzedzającym badanie nie pracowały, aktywnie poszukiwały zatrudnienia w ciągu ostatnich czterech tygodni i były gotowe do rozpoczęcia pracy w ciągu najbliższych dwóch tygodni.