REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Rekord bezrobocia w Polsce. Takiej sytuacji nie było w naszym kraju od 1990 r. W UE też rządzimy

Tak dobrej sytuacji na rynku pracy nie było w Polsce od 32 lat – wynika z najświeższych szacunków przedstawionych przez rząd. Jednak dane resortu pracy i tak nie przebiją wyliczeń Eurostatu, który poinformował kilka dni temu, że bezrobocie w Polsce spadło do 2,7 proc. To najniższy poziom w historii unijnych badań naszego rynku pracy.

06.07.2022
17:42
rekord bezrobocie
REKLAMA

Dołącz do Amazon Prime z tego linku, skorzystaj z promocji (30 dni za darmo) i kupuj taniej podczas pierwszego Amazon Prime Day w Polsce.

Bezrobocie w Polsce spadło do nienotowanych w XXI wieku poziomów. Jak podało w środę Ministerstwo Polityki Społecznej i Rodziny, w końcu czerwca stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 4,9 proc. To najlepszy wynik od 32 lat. W porównaniu do poprzedniego miesiąca stopa bezrobocia spadła o 0,2 pkt. proc., a w zestawieniu z końcem czerwca 2021 r. była niższa o 1,1 pkt. proc.

REKLAMA

Ze wstępnych szacunków resortu rodziny wynika, że 30 czerwca 2022 roku zarejestrowanych było 819,7 tys. bezrobotnych, o 30,5 tys. mniej niż w maju i o 173,7 tys. mniej niż przed rokiem.

Wielkopolska wciąż numerem jeden na rynku pracy

W rejestrach urzędów pracy mamy ponad 100 tys. mniej bezrobotnych niż w lutym 2020 roku, czyli przed pandemią. To spadek o blisko 11 proc. Stopa bezrobocia w tym okresie spadła o 0,6 punktu procentowego – wskazała cytowana w komunikacie minister polityki społecznej Marlena Maląg.

Przypomnijmy, że w maju stopa bezrobocia wynosiła 5,1 proc., po spadku o 0,1 punkt procentowy w porównaniu z kwietniem. W urzędach pracy zarejestrowanych było około 850 tys. osób.

Z danych MPiPS za czerwiec wynika, że w regionach najlepszą sytuacją na rynku pracy może pochwalić się województwo wielkopolskie, gdzie szacowana stopa bezrobocia wyniosła 2,7 proc.

 class="wp-image-1855363"
Źródło: GUS

Dla porównania w warmińsko-mazurskim, które tradycyjnie ma najwyższą stopę bezrobocia, odnotowano 7,6 proc. W obu przypadkach to lepsze wyniki niż miesiąc wcześniej. W maju stopa bezrobocia w Wielkopolsce była o 0,1 pkt. proc. wyższa (2,8 proc.), a na Warmii i Mazurach o 0,3 pkt. proc. (7,9 proc.).

Eurostat: takiego wyniku na polskim rynku pracy jeszcze nie było

To nie koniec dobrych wiadomości. Stopa bezrobocia w Polsce wyliczana przez Eurostat wyniosła w maju 2022 roku 2,7 proc. i była najniższa, odkąd unijny urząd statystyczny bada sytuację na naszym rynku pracy. Wynik ten dał drugie miejsce w UE. Nasz kraj wyprzedziły jedynie Czechy, gdzie odsetek osób bez pracy spadł do 2,5 proc.

Dla porównania w całej Unii Europejskiej bezrobocie osiągnęło 6,1 proc., a w krajach strefy euro 6,6 proc.

REKLAMA

Dlaczego stopa bezrobocia wyliczana przez MPiPS i GUS jest wyższa niż Eurostatu? Unijny urząd statystyczny posługuje się tzw. zharmonizowaną stopą bezrobocia. Różnica polega na tym, że Bruksela uznaje za bezrobotnego tylko te osoby, które szukają pracy, ale nie mogą jej znaleźć. Określa więc odsetek osób w wieku 15-74 lata pozostających bez pracy, zdolnych podjąć zatrudnienie w ciągu najbliższych dwóch tygodni, którzy aktywnie poszukiwali pracy w ciągu ostatnich tygodni.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne Grupy Spider's Web.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA