Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Sprawdź, czy twój bank do niego należy
Bank to instytucja zaufania publicznego, której powierzenie pieniędzy uważa się za bezpieczne. Tymczasem w latach 1989-2016 w Polsce upadły aż 133 bank spółdzielcze i sześć banków komercyjnych. Czy ich klienci odzyskali pieniądze? W większości tak, a wszystko za sprawą Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Sprawdź, czy jest BFG i w jaki sposób zabezpiecza twoje pieniądze.

Co to jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny?
Bankowy Fundusz Gwarancyjny można porównać do ubezpieczyciela banków i SKOK-ów. W pewnym uproszczeniu tak właśnie funkcjonuje ta instytucja – banki opłacają składki, aby w razie ich niewypłacalności BFG wypłacił klientom środki znajdujące się na rachunkach. Ponadto instytucja ta:
- gromadzi informacje o kondycji finansowej banków,
- udziela bankom wsparcia finansowego, jeśli wdrożą konkretne środki naprawcze.
Wszystko po to, aby nie doprowadzić do upadłości. Sytuacja ta, choć zdarza się rzadko, negatywnie wpływa na gospodarkę.
Jakie kwoty wypłaca Bankowy Fundusz Gwarancyjny?
Załóżmy, że upadłość ogłasza bank, który prowadzi twoje konto oszczędnościowe. Masz na nim zgromadzone 800 tys. zł – czy BFG zwróci ci wszystkie środki? Niestety nie. Gwarancją objęta jest kwota 100 tys. euro, przy czym przypada ona na osobę. Małżonkowie prowadzący wspólne konto mają zagwarantowaną kwotę zwrotu 200 tys. euro, natomiast osoba, która prowadzi pięć kont w danym banku, w dalszym ciągu ma prawo tylko do 100 tys. euro.
Jeśli twoje oszczędności przewyższają kwotę gwarantowaną, o pozostałą część możesz ubiegać się wyłącznie w postępowaniu cywilnym. Pozew do sądu składasz przeciwko bankowi, a nie BFG.
Więcej o BFG przeczytasz na Bizblog.pl:
Czy BFG wystarczy środków na zaspokojenie klientów banku?
Na tym etapie pojawia się pytanie, czy BFG dysponuje odpowiednimi środkami, aby zaspokoić roszczenia klientów upadającego banku? Obecnie dysponuje kwotą, która byłaby w stanie pokryć ok. 1-2 proc. wszystkich depozytów. To mało, ale wystarczająco. Dlaczego? Upadłość banku nie odbywa się z dnia na dzień. Działalność tych instytucji jest ściśle uregulowana, dlatego w pierwszej kolejności muszą one podjąć działania naprawcze. Klienci, którzy widzą, jak wygląda sytuacja, najczęściej wycofują z kont swoje środki. Banki, które upadają, nie mają z reguły zbyt wielu klientów.
Inną kwestią jest przejęcie banku przez konkurencję. W tym przypadku nie mamy do czynienia z upadłością, zatem BFG nie wypłaca klientom środków. Te bowiem nie przepadają, a jedynie zmieniają zarządcę.
Z ww. powodów BFG dobrze zabezpiecza oszczędności Polaków. Trzeba jednak pamiętać, aby nie trzymać pieniędzy na jednym koncie, zwłaszcza jeśli dysponujesz większą ich ilością. Jeśli decydujesz się zdeponować je w banku, załóż konta w różnych instytucjach.
Jak sprawdzić, czy bank należy do BFG?
Gwarancją BFG objęte są banki komercyjne i SKOK-i. Aby sprawdzić, czy bank, w którym masz ROR lub konto oszczędnościowe również z niego korzysta, wejdź na stronę BFG. Tam znajduje się lista instytucji objętych ochroną. Informacji na ten temat powinien ci również udzielić bank.
Czy gwarancją BFG są objęte kredyty?
BFG wypłaca środki, które klienci zdeponowali na koncie oszczędnościowym, rachunku bieżącym oraz inwestycyjnym. Nie dotyczy natomiast kredytów, które stanowią zobowiązanie, a nie aktywa klienta.
Jeśli zaciągnąłeś w banku kredyt, a jednocześnie założyłeś w nim konto, w dalszym ciągu masz prawo do zwrotu środków w kwocie do 100 tys. euro. Natomiast kredyt będziesz musiał spłacić instytucji, która przejmuje zarządzanie nad aktywami banku.
W przypadku, gdy wartość depozytu przekracza 100 tys. euro, o pozostałą część możesz ubiegać się w postępowaniu cywilnym. Istnieje jednak duża szansa na kompensatę kredytu w tej części, która przypada na niewypłacaną w ramach gwarancji kwotę depozytu. W poprzednich latach obowiązywała zasada anulacji długu, zatem kompensata miała miejsce z mocy prawa. Dziś jednak nie obowiązują już te przepisy, dlatego każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie.