REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Bankomaty zastrajkowały. Nie wypłacisz więcej niż dwie stówy

Największa sieć bankomatów w Polsce we wtorek działa w trybie protestacyjnym, co oznacza, że nie wypłacimy dziś na raz więcej niż 200 zł. Euronet chce w ten sposób zwrócić uwagę na to, że Visa i Mastercard, a także operator Blika nie pokrywają kosztów krajowej wypłaty gotówki z bankomatów ponoszonych przez operatorów bankomatów w Polsce. Firma domaga się zmiany obecnego systemu pobierania opłaty za wypłatę gotówki przez operatorów bankomatów w Polsce.

18.06.2024
9:53
Bankomaty zastrajkowały. Nie wypłacisz więcej niż dwie stówy
REKLAMA

Euronet ogłosił, że 18 czerwca przeprowadza jednodniową akcję protestacyjną „mającą na celu zwrócenie uwagi konsumentów, decydentów oraz partnerów biznesowych na obecną sytuację operatorów bankomatów w Polsce”. Protest będzie odczuwalny dla klientów banków, ponieważ firma obniżyła we wtorek limit krajowej wypłaty gotówki do 200 zł podczas jednej transakcji.

REKLAMA

Limit wypłat z bankomatów

Operator największej sieci bankomatów w Polsce uważa, że dwaj najwięksi operatorzy kart płatniczych w Polsce, czyli Visa i Mastercard, a także operator systemu Blik, czyli należący do największych banków w naszym kraju Polski Standard Płatności nie pokrywają kosztów krajowej wypłaty gotówki z bankomatów ponoszonych przez operatorów bankomatów.

Operatorzy mają bardzo podobny problem do tych, z którymi borykają się choćby właściciele stacji kontroli pojazdów czy ośrodki egzaminowania kierowców, czyli stawka za wypłatę gotówki kartą krajową nie była podwyższana od 14 lat. Gdyby tak samo zamrożono wynagrodzenie minimalne, dzisiaj wynosiłoby 1,3 tys. zł brutto. Nieco tylko lepiej wygląda sytuacja z Blikiem, bo tutaj stawka nie zmieniła się od 2015 r., czyli od wprowadzenia tego systemu płatności.

Więcej o bankomatach poczytasz w tych tekstach:

Doprowadziło to do sytuacji, w której krajowe wypłaty gotówki realizowane są przez operatorów bankomatów w Polsce ponad dwukrotnie poniżej kosztów, jakie ponoszą oni w związku z taką usługą – podkreśla Euronet.

Zagrożone bankomaty

Operator bankomatów przekonuje, że dysproporcja pomiędzy przychodami a kosztami transakcji wypłaty krajowej, w sytuacji zwiększającego się zapotrzebowania na gotówkę pozyskiwaną z bankomatów oraz zmniejszające się możliwości subsydiowania wypłat krajowych innymi źródłami przychodów, niosą za sobą ryzyko braku możliwości dalszego utrzymywania sieci bankomatowych, a w konsekwencji odcięcia znacznej części społeczeństwa od dostępu do gotówki, szczególnie w mniejszych miejscowościach, gdzie bankomat nierzadko jest jedynym jej źródłem.

REKLAMA

Firma zwraca uwagę, że operatorzy bankomatów od wielu lat dostają taką samą prowizję od operatorów kart czy Blika, a jednocześnie banki ciągle podnoszą swoim klientom opłaty za wypłaty z bankomatów.

Należy podkreślić, że choć Narodowy Bank Polski w swojej Narodowej Strategii Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego z roku 2021, również widzi potrzebę działań na rzecz samoregulacji tych stawek, czyli urealnienia ich przez schematy płatnicze, to samoregulacja jak dotąd nie nastąpiła. Dlatego postulujemy zmianę obecnego systemu pobierania opłaty za transakcje krajowej wypłaty gotówki przez operatorów bankomatów od VISA, Mastercard i BLIK oraz dostosowania go do poziomu uwzględniającego realne koszty świadczenia tej usługi – czytamy w komunikacie Euronetu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA