Całkowicie zautomatyzowany proces robienia zakupów, ale w prawdziwym lokalu z prawdziwymi towarami. Na tym polega formuła sklepu autonomicznego, którą w Polsce dotąd wprowadziła Żabka pod marką Nano. Z własnym fizycznym sklepem bez sprzedawców wystartował już Auchan. Lokal pod szyldem Auchan Go działa już w Warszawie, ale jego oficjalne otwarcie jeszcze przed nami.
Politycy czasem otwierają mosty, obwodnice czy dworce, choć budowa wciąż jest w toku, ale mają wielką chęć pochwalenia się sukcesem. Zupełnie odwrotnie zrobił Auchan. Francuska sieć uruchomiła już w Warszawie swój pierwszy polski sklep autonomiczny, ale zrobiono to bez fanfar, a oficjalne otwarcie tego lokalu dopiero się odbędzie.
Sieć nie pochwaliła się Auchan Go w Warszawie
Jak podają Wiadomości Handlowe, „Auchan Go działa w stolicy „od dłuższego czasu”, ale sieć w ogóle się tym nie pochwaliła. Oficjalne otwarcie ma odbyć się „w ciągu kilku najbliższych dni”. Sklep mieści się w pasażu usługowo-handlowym biurowo-apartamentowego wieżowca Bliska Wola Tower, który wybudowała spółka J.W. Construction.
Dla Auchan nie jest to całkowita nowość, ponieważ pierwszy autonomiczny sklep w rodzimej Francji sieć uruchomiła już w 2021 roku. Podobnie jak w przypadku Żabki Nano technologią, która umożliwia działanie tego sklepu bez fizycznej obecności pracowników obsługi, jest rozpoznawanie obrazu. Kamery precyzyjnie śledzą to, co dzieje się w sklepie – zwłaszcza z produktami na półkach – i klienci płacą za nie bez konieczności skanowania kodów kreskowych. Aby zrobić zakupy w Auchan Go, najpierw trzeba się zarejestrować, podając swój numer telefonu i dane karty płatniczej.
Sklepy autonomiczne zyskują coraz większą popularność
Wiele wskazuje na to, że koncepcja sklepu autonomicznego nie jest tylko pokazem możliwości sieci handlowych, lecz formatem, który na stałe zagości w polskich miastach. Żabka uruchomiła już w naszym kraju aż 60 sklepów Nano i wciąż powstają nowe. Są to jednak sklepy skoncentrowane w największych miastach – tylko w Warszawie jest ich 25.
Żabka podkreśla, że Nano to dziś największa sieć sklepów autonomicznych w całej Europie. Pierwszy sklep został uruchomiony w czerwcu 2021 r. w Poznaniu. Idea jest taka, że sklepy Nano są otwierane tam, gdzie ze względu na ograniczoną powierzchnię lub wymogi prawne nie dałoby się uruchomić standardowego sklepu. Dlatego Żabki Nano działają na przykład w biurowcach, klubach fitness czy akademikach. Sieć przekonuje, że takie sklepy „stanowią także ważny element tkanki miejskiej”, ponieważ są obecne na ważnych ulicach miast czy na stacjach metra.