REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes /
  3. Zakupy

W tym Auchan nie ma kasjerów ani obsługi. Żabka Nano dorobiła się konkurencji

Całkowicie zautomatyzowany proces robienia zakupów, ale w prawdziwym lokalu z prawdziwymi towarami. Na tym polega formuła sklepu autonomicznego, którą w Polsce dotąd wprowadziła Żabka pod marką Nano. Z własnym fizycznym sklepem bez sprzedawców wystartował już Auchan. Lokal pod szyldem Auchan Go działa już w Warszawie, ale jego oficjalne otwarcie jeszcze przed nami.

26.06.2023
18:39
Auchan bez kasjerów i obsługi. Żabka Nano ma konkurenta
REKLAMA

Politycy czasem otwierają mosty, obwodnice czy dworce, choć budowa wciąż jest w toku, ale mają wielką chęć pochwalenia się sukcesem. Zupełnie odwrotnie zrobił Auchan. Francuska sieć uruchomiła już w Warszawie swój pierwszy polski sklep autonomiczny, ale zrobiono to bez fanfar, a oficjalne otwarcie tego lokalu dopiero się odbędzie.

REKLAMA

Sieć nie pochwaliła się Auchan Go w Warszawie

Jak podają Wiadomości Handlowe, „Auchan Go działa w stolicy „od dłuższego czasu”, ale sieć w ogóle się tym nie pochwaliła. Oficjalne otwarcie ma odbyć się „w ciągu kilku najbliższych dni”. Sklep mieści się w pasażu usługowo-handlowym biurowo-apartamentowego wieżowca Bliska Wola Tower, który wybudowała spółka J.W. Construction.

Dla Auchan nie jest to całkowita nowość, ponieważ pierwszy autonomiczny sklep w rodzimej Francji sieć uruchomiła już w 2021 roku. Podobnie jak w przypadku Żabki Nano technologią, która umożliwia działanie tego sklepu bez fizycznej obecności pracowników obsługi, jest rozpoznawanie obrazu. Kamery precyzyjnie śledzą to, co dzieje się w sklepie – zwłaszcza z produktami na półkach – i klienci płacą za nie bez konieczności skanowania kodów kreskowych. Aby zrobić zakupy w Auchan Go, najpierw trzeba się zarejestrować, podając swój numer telefonu i dane karty płatniczej.

Sklepy autonomiczne zyskują coraz większą popularność

REKLAMA

Wiele wskazuje na to, że koncepcja sklepu autonomicznego nie jest tylko pokazem możliwości sieci handlowych, lecz formatem, który na stałe zagości w polskich miastach. Żabka uruchomiła już w naszym kraju aż 60 sklepów Nano i wciąż powstają nowe. Są to jednak sklepy skoncentrowane w największych miastach – tylko w Warszawie jest ich 25.

Żabka podkreśla, że Nano to dziś największa sieć sklepów autonomicznych w całej Europie. Pierwszy sklep został uruchomiony w czerwcu 2021 r. w Poznaniu. Idea jest taka, że sklepy Nano są otwierane tam, gdzie ze względu na ograniczoną powierzchnię lub wymogi prawne nie dałoby się uruchomić standardowego sklepu. Dlatego Żabki Nano działają na przykład w biurowcach, klubach fitness czy akademikach. Sieć przekonuje, że takie sklepy „stanowią także ważny element tkanki miejskiej”, ponieważ są obecne na ważnych ulicach miast czy na stacjach metra.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA