REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Amazon w ostatniej chwili odpuścił zakup Roomby. Zwolnienia nastąpiły od razu

Wszystko już było ustalone i dopięte niemal na ostatni guzik, ale para młoda uciekła sprzed ołtarza. Amazon miał za 1,7 mld dol. przejąć firmę iRobot znaną z odkurzaczy automatycznych Roomba, ale w ostatniej chwili transakcja została odwołana. Efekt był piorunujący – akcje spółki gwałtownie potaniały, a firma ogłosiła zwolnienie aż jednej trzeciej załogi, w tym prezesa. Za zerwanie umowy Amazon zapłaci kontrahentowi niemal 100 mln dol., ale przejęcie iRobota i tak miało zostać zablokowane przez Brukselę.

30.01.2024
18:38
Amazon w ostatniej chwili odpuścił zakup Roomby. Zwolnienia nastąpiły od razu
REKLAMA

Po ogłoszeniu decyzji o anulowaniu transakcji szef rady dyrektorów iRobota poinformował, że firma musi pożegnać się z 350 pracownikami, czyli 31 proc. załogi, a z funkcji prezesa ustąpi jej założyciel Colin Angle. Awaryjny plan naprawczy ma przynieść spółce około 150 mln dol. oszczędności, ale plany na dalsze funkcjonowanie firmy mają zostać przedstawione na dalszym etapie.

REKLAMA

Zwolnienia pracowników

Decyzje dotyczące naszych pracowników są trudne, ale musimy iść naprzód, wybierając zrównoważony model biznesowy i ponownie skupiając się na rentowności – ogłosił Andrew Miller.

Amazon swój plan przejęcia iRobota ogłosił już połowie 2022 roku, dążąc do znaczącego umocnienia swojej pozycji w segmencie robotyki i sprzętów domowych. Produkowany przez firmę z Massachusetts automatyczny odkurzacz Roomba to jej flagowy produkt, ale iRobot produkuje także inne zautomatyzowane urządzenia sprzątające.

Więcej o Amazonie przeczytasz w tych tekstach:

Transakcja od początku była zagrożona zablokowaniem przez instytucje czuwające nad zachowaniem konkurencji na rynku i zwalczające praktyki monopolistyczne. Najpierw swoje obiekcje względem przejęcia iRobota przez Amazona wyraziła Federalna Komisja Handlu, ale ostatecznie na drodze stanęła Komisja Europejska. Obie firmy wyjaśniły, że to właśnie brak szans na zgodę Brukseli na transakcję jest głównym powodem jej anulowania.

Bruksela mówi „nie”

REKLAMA

Problem polega na łączeniu przez Amazon pozycji dominującego sprzedawcy dóbr konsumenckich oraz producenta sprzętu AGD. Po przeprowadzeniu dogłębnej analizy planowanej transakcji Komisja Europejska stwierdziła, że przejęcie iRobota umożliwiłoby Amazonowi wykluczenie producentów konkurencyjnych urządzeń z rynku poprzez ograniczenie lub pogorszenie dostępu do sklepów Amazon.

Bruksela wyjaśniła, że Amazon mógłby usuwać z wyników wyszukiwania konkurencyjnych robotów sprzątających lub ich nieumieszczenia w wykazie albo co najmniej ograniczyć ich widoczność na swojej platformie. Amazon mógłby też przymuszać konkurentów iRobota do intensywnego reklamowania swoich produktów dla zwiększenia ich widoczności.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA