REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Polski Ład wraca w wielkim stylu. Zobacz, jak łatwo obniżysz składkę zdrowotną i zyskasz 2000 zł

Nowelizacja Polskiego Ładu nie zmieniła sposobu naliczania składki zdrowotnej dla liniowców (bagatela 700 tys. podatników). Jej wysokość to nadal 4,9 proc. dochodu z poprzedniego miesiąca, minimum 270,90 zł miesięcznie. Zmienione przepisy wprowadziły za to możliwość odliczenia odprowadzonych składek od dochodu. W tym – uwaga – obniżenie składki zdrowotna o… składkę zdrowotną.

13.07.2022
6:02
Polski Ład wraca w wielkim stylu. Zobacz, jak łatwo obniżysz składkę zdrowotną i zyskasz 2000 zł
REKLAMA

Maksymalnie w ciągu roku liniowcy odliczą 8700 zł zapłaconych składek zdrowotnych, co oznacza, że na podatku dochodowym zaoszczędzą maksymalnie 1 653 zł rocznie. To wiedzą wszyscy. Wszyscy liniowcy oczywiście.

REKLAMA

Składki można odliczyć od dochodu na dwa sposoby:

  • przez zaliczenie zapłaconej składki zdrowotnej do kosztów uzyskania przychodów
  • przez obniżenie dochodu do opodatkowania w momencie wyliczania zaliczki na podatek

Ustawa o PIT a ustawa o świadczeniach

Jest to rozwiązanie zawarte w ustawie o podatku dochodowym analogiczne jak przy składkach na ubezpieczenie społeczne. Nowe przepisy nie są w tym zakresie jednak zbieżne z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z przepisami tej ustawy podstawę składki zdrowotnej stanowi przychód pomniejszony o koszty i ewentualne składki na ubezpieczenie społeczne pod warunkiem, że nie zostały zaliczone do kosztów – wyjaśnia Piotr Juszczyk.

Jak dodaje, jeżeli podatnik zaliczy składkę zdrowotną do kosztów uzyskania przychodu, to obniży podstawę wyliczenia składki zdrowotnej. Jeśli zdecyduje się na obniżenie dochodu w momencie wyliczania zaliczki na podatek, nie będzie mógł skorzystać z tej opcji.

Dlaczego to takie ważne? Otóż – jak wskazuje ekspert InFaktu – zaliczenie składki zdrowotnej do kosztów uzyskania przychodu pozwala dodatkowo zaoszczędzić nawet 426,30 zł. W takim wypadku zyskać można w sumie 2079,30 zł rocznie (426,30 zł na składce zdrowotnej i 1653 zł podatku).

Mimo wszystko w przepisach powinien pojawić się zapis korygujący, który stanowiłby, że podstawę składki zdrowotnej stanowi dochód pomniejszony o składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne pod warunkiem, że nie zostały zaliczone do kosztu uzyskania przychodu. Wówczas efekt w przypadku różnych rozwiązań byłby taki sam – ocenia ekspert z inFaktu.

Już teraz odlicz składki zdrowotne za pół roku wstecz

Od 1 lipca Polski Ład umożliwia podatnikom odliczenie odprowadzonych składek zdrowotnych. W zależności od formy opodatkowania od dochodu lub przychodu.

Nie jest to jednak powrót do przepisów, które obowiązywały przed 1 stycznia 2022 r. Różnica polega na tym, że obecnie w zależności od formy opodatkowania zapłacone składki zdrowotne przedsiębiorcy mogą odliczyć od dochodu lub przychodu lub zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

REKLAMA

Składki zdrowotne obniżają zatem podstawę opodatkowania, ale nie podatek jak przed wejściem Polskiego Ładu.

Nowe zasady odliczania składek weszły w życie 1 lipca, ale obowiązują wstecz od 1 stycznia 2022 r. Oznacza to, że podatnicy wciąż mogą odliczyć od podstawy opodatkowania składki zdrowotne zapłacone w pierwszej połowie roku. Termin płatności mija bowiem 20 lipca i dotyczy zarówno liniowców odprowadzających zaliczki co miesiąc, jak i kwartalnie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA