REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Od piątku wchodzi korekta Polskiego Ładu. Rząd obiecuje specjalny kalkulator zarobków

Uruchomienie w piątek kalkulatora, dzięki któremu sprawdzimy wpływ zmian podatkowych na nasze wynagrodzenie, obiecał wiceminister finansów Artur Soboń. 1 lipca wchodzi długo oczekiwana naprawa Polskiego Ładu, który okazał się taką katastrofą, że rząd jak ognia unika tej nazwy. Kalkulator na razie obejmie tylko niektórych podatników, a na szarym końcu są przedsiębiorcy.

30.06.2022
14:22
Korekta Polskiego Ładu wchodzi w życie. Rząd uruchamia kalkulator
REKLAMA

Podczas czwartkowej konferencji prasowej Ministerstwa Finansów zapowiedziano uruchomienie od piątku 1 lipca kalkulatora, który ma pozwolić na obliczenie dochodu netto po wejściu w życie zmian podatkowych w ramach korekty Polskiego Ładu.

REKLAMA

Początkowo będzie można policzyć tylko dochody z umów o pracę i umów zleceń, a kolejne grupy podatników będą musiały poczekać na swoją kolej. Harmonogram jest następujący:

  • od 8 lipca – osoby ze zbiegiem umów o pracę i umów zleceń,
  • od 15 lipca – emeryci oraz osoby, które pobierają emeryturę i jednocześnie pracują,
  • od 22 lipca – osoby rozliczające się wspólnie z małżonkiem,
  • od 5 sierpnia – osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Patrzmy na rozliczenie roczne, tam zobaczymy dokładnie naszą korzyść. Znakomita większość podatników odczuje ją również w wynagrodzeniach miesięcznych od lipca. Gdybyśmy zmian nie przeprowadzili - mielibyśmy sytuację, w której dopłat do podatku byłoby sporo – powiedział podczas konferencji prasowej wiceminister Artur Soboń.

REKLAMA

Superminister od naprawiania Polskiego Ładu ocenił, że zmiany w systemie podatkowym będą miały taki efekt, że o połowę zmniejszy się liczba osób, które musiały dopłacić podatki w zeznaniu rocznym. Zamiast dwóch milionów ma być ich nie więcej niż milion.

W sytuacji podatnika, który przy splocie różnych umów, mógłby mieć większą korzyść z tzw. ulgi dla klasy średniej niż z obniżenia stawki PIT z 17 na 12 proc., zostanie on wychwycony przy rozliczeniu rocznym i zostanie rozliczony w wersji bardziej korzystnej – powiedział Soboń.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA