REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Złoty rozchwytywany przez zagranicę, na rynkach sielanka

Dolar nie był tak słaby od wielu miesięcy. W stosunku do złotego amerykańska waluta znalazła się najniższej od drugiego kwartału 2022 r. Wszystko za sprawą zdecydowanie lepszych nastrojów, jakie ostatnio zapanowały wśród inwestorów. Problem w tym, że radość z pokonania inflacji i gospodarczej słabości może być zdecydowanie przedwczesna.

17.04.2023
12:42
Złoty rozchwytywany przez zagranicę, na rynkach sielanka
REKLAMA

Złoty umacnia się, w miniony piątek umocnił się do dolara do najwyższego poziomu od ponad roku. Na fali umocnienia euro, które osiągnęło do amerykańskiej waluty poziom 1,10, kurs USDPLN spadł poniżej 4,20. Ostatni raz oglądany tam był na początku kwietnia ubiegłego roku.

REKLAMA
new TradingView.widget( { "width": 700, "height": 610, "symbol": "FX_IDC:USDPLN", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "range": "12M", "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_02b4e" } );

Na początku nowego tygodnia złoty nadal pozostawał mocny. Dolar kosztował w poniedziałek rano 4,21 zł, euro 4,63 zł, a frank szwajcarski 4.71 zł.

Złoty zyskuje na lepszych nastrojach inwestorów

Jak tłumaczy dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB, wynika to z o wiele lepszych nastrojów panujących na rynkach.

Narracja w ostatnich tygodniach zdecydowanie się zmieniła. Panuje przekonanie, że gospodarczy dołek za nami, a za chwilę czekają nas obniżki stóp. To zdecydowanie pomaga złotemu – zauważa.

new TradingView.widget( { "width": 700, "height": 610, "symbol": "FX_IDC:EURUSD", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "range": "12M", "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_04ca9" } );

I dodaję, że opublikowane w ubiegłym tygodniu dane o inflacji z USA wpisały się w pozytywną narrację.

Obecnie w ujęciu rocznym porównujemy się do okresu bardzo drogiej ropy po agresji wobec Ukrainy. W konsekwencji inflacja w skali rocznej również okazuje się niższa, co widać (choć w znacznie mniejszym stopniu) także w Polsce. W inflacji z USA widać także pewną poprawę presji w zakresie usług, co mogłoby sugerować, że inflacyjny problem jest bliski rozwiązania – tłumaczy Przemysław Kwiecień.

Jego zdaniem na rynkach panuje przekonanie, że dołek w aktywności ekonomicznej jest za nami, problem inflacji w zasadzie także, a za chwilę przyspieszy także globalny wzrost gospodarczy.

To przekłada się zarówno na notowania na giełdach (dziś rano kontrakt na DAX40 pokonał poziom 16 tys. punktów i znalazł się na poziomie nienotowanym od stycznia 2022 roku), jak i walut, oznaczając słabość dolara i dobre notowania walut z rynków wschodzących – wylicza główny ekonomista XTB.

Spowolnienie gospodarcze może być dopiero przed nami

Ekspert przestrzega jednak, że ta sielanka niebawem może się skończyć.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż główne banki centralne nadal podnoszą stopy procentowe. Nawet gdyby tego nie robiły, popyt w gospodarce powinien ulegać schłodzeniu, gdyż w wyniku inflacji realne dochody gospodarstw domowych zarówno w Europie, jak i USA spadają – tłumaczy Przemysław Kwiecień.

Ekonomista XTB przypomina, że na posiedzeniu 3 maja amerykańska Rezerwa Federalna planuje podnieść stopy procentowe, tak że przekroczą one poziom 5 proc. Natomiast Europejski Bank Centralny planuje wywindować stawki do 3,5 proc., podczas gdy niemal przez całą dekadę w strefie euro obowiązywały ujemne stopy procentowe.

REKLAMA

Oznacza to zatem drastyczny wzrost kosztu pieniądza i trudno wyobrazić sobie, aby był on obojętny gospodarce. Może się zatem okazać, że gdy rynek uzna problemy gospodarcze za rozwiązane, spowolnienie dopiero nadejdzie – wskazuje.

Kiedy ta wiadomość dotrze do inwestorów, na rynkach zapanują minorowe nastroje, a złoty znów może zacząć się osłabiać.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA