REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Zarobki w IT. Programiści domagają się podwyżek, śmieszny odsetek oczekuje obniżenia pensji

Pandemia w marginalnym stopniu odbiła się na zatrudnieniu programistów. Pensja 90,6 proc. ankietowanych nie uległa zmianie lub wręcz została zwiększona w trakcie trwania pandemii.

10.09.2020
10:28
Zarobki w IT. Programiści domagają się podwyżek, śmieszny odsetek oczekuje obniżenia pensji
REKLAMA

Agencja rekrutacyjna IT Humeo przygotowała raport z badania IT pod kątem sytuacji zawodowej pracowników. oraz wpływu pandemii na ich funkcjonowanie na rynku pracy. W branży zmieniło się przecież dużo - choć część pracowników już wcześniej pracowała zdalnie, to teraz stało się to koniecznością, a nie wyborem. Firmy zezwalały na powrót do biur jedynie kluczowym specjalistom, którzy np. nie mogli się połączyć z infrastrukturą wprost z własnego domu.

REKLAMA

Jedne branże poradziły sobie z koronawirusem lepiej niż inne. Programiści w sferze turystyki mogli odczuwać większą presję, niż zatrudnieni w e-commerce czy finansach. Ci pierwsi mogli więc teoretycznie obniżyć swoje oczekiwania, ale czy rzeczywiście tak było?

Zarobki w IT poszły w dół?

W większości zarobki pozostały na stabilnym poziomie – dotyczy to 67,5 proc. ankietowanych. 23,2 proc. dostało nawet podwyżki! A to oznacza, że z redukcją zarobków musiało się pogodzić niespełna 7 proc. pracowników.

 class="wp-image-1238728"

Nie ukrywam, że pozytywnie zaskoczył mnie fakt związany z tym, iż spora część badanych developerów otrzymała nawet podwyżki w czasie pandemii. To znaczy, że programista stanowi obecnie fundament wielu firm i jest na tyle ważny, iż nawet w sytuacji zaciskania pasa, jest przestrzeń, aby jeszcze nie tyle nie obniżać, co wręcz podnieść pensje dla części z nich

- komentuje Piotr Nowosielski, Co-founder i CEO JustJoin.it

3/4 pracowników IT jest zadowolonych z wynagrodzeń

Przekłada się to na oczekiwania finansowe, które w przypadku 54 proc. badanych nie uległy zmianie. Znaczna część badanych chce jednak zarabiać lepiej i właśnie widełki potencjalnej oferty są kluczową kwestią przy wyborze pracodawcy.

 class="wp-image-1238731"

Dalej w rankingu mamy atrakcyjność projektu i renomę firmy. Właśnie ta ostatnia przekładać się może na chęć podjęcia pracy mimo redukcji etatów. Pracy na idealnych warunkach nie przyjąłby wówczas co trzeci specjalista IT.

 class="wp-image-1238737"
REKLAMA

Kluczowa jest więc elastyczność pracodawcy i jego dopasowanie do potrzeb pracownika: nie szukamy już "dobrych" firm, ale takich, w których możemy być najbardziej sobą.

- komentuje Ania Bąk, właścicielka marki Dobra Rekruterka.

W badaniu wzięło udział 203 pracowników sfery IT: programistów, developerów czy software engineerów, których średnia wieku wynosiła 29 lat. Tylko 2,4 proc z nich zadeklarowało, że pozostaje bez pracy. Połowa pracowała zaś w korporacjach - firmach powyżej 250 osób.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA