REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Zapadła decyzja, RPP nie zmieniła stóp procentowych. Kurs złotego wariuje

Decyzja w sprawie stóp procentowych, nowa projekcja inflacyjna i spodziewana zmiana narracji – rynki uważnie przyglądały się temu, jakie sygnały płyną ze Świętokrzyskiej, a pewnie w czwartek nie mniej wnikliwie będą się wsłuchiwać, co ma do zakomunikowania na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński. Zmiana retoryki na ostrzejszą to minimum tego, co może nas czekać w najbliższych miesiącach. Złoty nie do końca wie, jak zareagować na wszystko, co się dzieje.

08.03.2023
15:24
Zapadła decyzja, RPP nie zmieniła stóp procentowych. Kurs złotego wariuje
REKLAMA

Stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie – zdecydowała w środę Rada Polityki Pieniężnej. Zgodnie z oczekiwaniami analityków dwudniowe posiedzenie nie znalazło zaskakującego finału w postaci podwyżki, ale z związku z ogłoszeniem nowej projekcji inflacyjnej i tak było bacznie obserwowane przez ekonomistów i inwestorów.

REKLAMA

NBP podał w komunikacie po posiedzeniu, że Rada podjęła decyzję o utrzymaniu stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie:

  • stopa referencyjna 6,75 proc.
  • stopa lombardowa 7,25 proc.
  • stopa depozytowa 6,25 proc.
  • stopa redyskontowa weksli 6,80 proc.
  • stopa dyskontowa weksli 6,85 proc.
 class="wp-image-2037088"
Źródło danych: NBP

Marcowe posiedzenie było szóstym z rzędu, na którym RPP zdecydowała się pozostawić stopy procentowe bez zmian. Wcześniej od października 2021 do września 2022 r. Rada Polityki Pieniężnej zastosowała jedenaście podwyżek, w efekcie których stopy procentowe wzrosły z najniższego poziomu w historii 0,1 proc. do 6,75, najwyższego od 20 lat.

Stopy procentowe niezmienione, ale presja na RPP coraz większa

RPP ogłosił decyzję dzień po ważnym wystąpieniu Jerome'a Powella, prezesa Rezerwy Federalnej, który w Senacie przedstawił raport na temat stanu amerykańskiej gospodarki. Rynki oceniły, że stanowiska szefa banku centralnego USA było bardziej jastrzębie niż się spodziewały, co natychmiast przełożyło się zachowanie walut i giełd.

Łukasz Stefanik, analityk XTB, zauważył, że uwagę inwestorów przykuło zdanie, w którym Powell zadeklarował, że Fed jest w stanie przyspieszyć tempo podwyżek stóp procentowych, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Może to oznaczać, że zakończenie procesu zacieśniania polityki nie będzie miało miejsca tak szybko, jak wcześniej oczekiwano i że docelowy poziom stóp procentowych może być wyższy – ocenił w komentarzu Łukasz Stefanik, analityk XTB.

W tej chwili szanse, że Fed podniesie stopy procentowe o 50 pb. na posiedzeniu kończącym się 21-22 marca oceniane są na 70 proc.

Powoli spełnia się scenariusz, o którym w Bizblog.pl pisał Rafał Hirsch, że podwyżki stóp procentowych w USA i w strefie euro doprowadzą w końcu do tego, że RPP nie będzie miała wyjścia i pójdzie w ślady Fed i EBC.

Kursy walut. Dolar znowu rośnie

Wtorkowe wystąpienie Jerome'a Powella przed senacką komisją miało przykre konsekwencje dla złotego. Dolar wczoraj punktualnie o 16. wystrzelił z poziomu nieco ponad 4,40 do 4.45 zł.

Waluty emerging markets nie radzą sobie najlepiej w momencie, kiedy kapitał kieruje się w stronę aktywów uważanych za bezpieczne, takich jak USD, który wyraźnie się wczoraj umocnił – ocenił Łukasz Stefanik z XTB.

new TradingView.widget( { "width": 700, "height": 610, "symbol": "FOREXCOM:USDPLN", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "range": "5D", "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_9e187" } );

Jego zdaniem na zachowanie naszej waluty wpływ będzie miała też decyzja RPP o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian.

REKLAMA

Taki ruch ze strony RPP oraz zapowiedź utrzymania stóp przez dłuższy okres czasu, może negatywnie odbić się na wycenie złotego.

W środę przed południem euro było wyceniane na 4,70, dolar 4,56, frank 4,73, funt 5,28 zł. Jednak po 14.00 kurs dolara zanurkował nagle do 4,4312 zł. Dziwne, bo w tym czasie pojawiły się mocne dane z rynku pracy, z których wynika, że w amerykańskich firmach przybyło 242 tys. etatów, podczas gdy ekonomiści oczekiwali 200 tys. A to bardzo idealnie wpisuje się we wtorkowy przekaz Jerome'a Powella. Dolar powinien więc się umacniać...

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA