REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

Wysokie stopy uderzają nie tylko w zwykłych Polaków. Największe spółki też oberwały po kieszeni

Seria podwyżek stóp procentowych to olbrzymi problem dla setek tysięcy kredytobiorców w Polsce, ale gwałtowny wzrost kosztów obsługi zadłużenia nie uderza tylko w zwykłych obywateli i drobnych przedsiębiorców. Według obliczeń firmy doradczej Grant Thornton spółki z WIG20 (bez banków!) mają zyski niższe łącznie o prawie cztery miliardy złotych.

13.09.2022
11:03
Fundacja-Instrat-GPW-klimat
REKLAMA

Grant Thornton przyjrzał się danym finansowym szesnastu spółek zaliczanych do indeksu WIG20, czyli dwudziestu największych firm pod względem kapitalizacji na GPW. Dlaczego analiza objęła tylko szesnaście z nich? Wyłączono z niej banki, ponieważ ich sytuacja w obliczu rosnących stóp procentowych jest dość specyficzna.

REKLAMA

Co się okazało? Z obliczeń ekspertów Grant Thornton wynika, że wszystkie dotychczasowe podwyżki stóp procentowych mogą oznaczać dla tych szesnastu spółek wzrost kosztów obsługi długu aż o 3,8 mld zł w stosunku do kosztów finansowych z ostatnich dwunastu miesięcy. Tylko z powodu samych podwyżek stóp ich łączny zysk z czterech ostatnich kwartałów zmniejszyłby się z 52,3 mld zł do 48,5 mld zł.

Podwyżki stóp. Niepewność

Przez ostatnie trzy miesiące widać wyraźne ograniczenie negatywnego wpływu podwyżek na analizowane przez nas wyniki finansowe spółek. Również perspektywy dalszego wzrostu stóp procentowych w Polsce wydają się na chwilę obecną ograniczone, jednak utrzymująca się niepewność w kwestii kolejnych odczytów danych makroekonomicznych, może zaburzyć tę perspektywę – komentuje Małgorzata Kaczmarczyk-Białecka z Grant Thornton.

Jak czytamy w raporcie firmy Grant Thornton, wysoka inflacja i wysokie koszty kredytów połączone z niskim oprocentowaniem depozytów zmuszają firmy do pilnego przeformatowania polityki finansowania rozwoju oraz zarządzania zadłużeniem i wolnymi środkami. Warto pamiętać, że droższy pieniądz ma także silny wpływ na działalność przedsiębiorców. Mierzą się oni z wyzwaniami, z jakimi w ostatnich dekadach się nie spotkali – zwracają uwagę eksperci.

REKLAMA

Od października 2021 r. przeprowadzono już serię jedenastu podwyżek stóp procentowych – łącznie o 665 punktów bazowych. W efekcie średnie oprocentowanie nowych kredytów udzielanych przedsiębiorstwom niefinansowym wrosło ponad czterokrotnie: z 2,1 proc. w sierpniu 2021 r. do 8,7 proc. w lipcu 2022 r.

W tym ujęciu kredyt bankowy może wydawać się więc dla klientów banków relatywnie tani. Jednak w obecnych realiach szybko rosnących kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw (wynagrodzeń, energii czy transportu) koszt obsługi długu na poziomie 8,7 proc. rocznie (z ryzykiem dalszego wzrostu) może być dla firm trudny do uniesienia i może znacząco utrudniać im finansowanie nowych inwestycji – zwracają uwagę eksperci Grant Thornton.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA