REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Wyciek ropy w Polsce. Jedną nitkę rurociągu Przyjaźń trzeba było zamknąć

Nerwowo na rynku paliw kopalnych. Po serii tajemniczych ciągle eksplozji w systemie gazowym Nord Stream doszło do kolejnego incydentu. Tym razem chodzi jednak o rurociąg Przyjaźń, którym ropa trafia do Niemiec. Rozszczelnienie jednej z magistrali potwierdza Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN). Przyczyny na razie nie są znane.

12.10.2022
8:36
wyciek-ropy-Przyjazn
REKLAMA

We wtorek późnym wieczorem, systemy automatyki PERN wykryły rozszczelnienie rurociągu Przyjaźń na jednej z dwóch nitek zachodniego odcinka rurociągu – około 70 kilometrów od Płocka. Jest to magistrala, za pomocą której ropa naftowa dociera do Niemiec - informuje PERN.

REKLAMA

PERN dopowiada, że natychmiast po zidentyfikowaniu wycieku w rurociągu Przyjaźń podjęto decyzję o wyłączeniu tłoczenia ropy w uszkodzonej nitce. Najpierw była informacja o spadku ciśnienia, a potem doszły też zgłoszenia od okolicznych mieszkańców o wyczuwaniu specyficznego zapachu. Druga odnoga ropociągu działa bez zarzutów i dostawy surowca przez nią są kontynuowane. W ten sposób ropa, która trafia do Polski tankowcami - dostarczana jest dalej na zachód. Jak podaje RMF FM obszar wycieków to ok. 4 tys. m kwadr. Dotyczy to też położonego w tym miejscu ośrodka hodowli zwierząt.

Wyciek ropy, możliwa usterka techniczna

Wyciek z jednej z nitek z rurociagu Przyjaźń miał miejsce w miejscowości Łania w województwie kujawsko-pomorskim. Prace zabezpieczające prowadzone są również w gminie Boniewo. 

Spadek ciśnienia na rurociągu i zapach, który był wyczuwalny przez osoby postronne, dają nam sygnał do tego, że trzeba się sprawie przyjrzeć i rozpocząć poszukiwania - tłumaczy rzecznik prasowa kujawsko-pomorskiej straży pożarnej bryg. Małgorzata Jarocka-Krzemkowska, cytowana przez RMF FM.

Cały czas trwa ustalanie przyczyn wycieku. Brana pod uwagę jest możliwa usterka techniczna.

Wszystkie służby PERN - techniczne, eksploatacyjne, zakładowa straż pożarna oraz ochrona środowiska - podejmują działania zgodnie z algorytmami przewidzianymi dla tego typu sytuacji - zapewnia Katarzyna Krasińska, rzeczniczka prasowa PERN.

REKLAMA

Nord Stream to też był przypadek?

To już kolejny incydent w systemach przesyłowych. Za nami wybuchy w Nord Stream, które znowu na chwilę wstrzymały dostawy gazu z Rosji. Zdaniem sekretarz energii USA Jennifer Granholm jest bardzo mało prawdopodobne, żeby było to dziełem przypadku. Eksperci wskazują, że być może jest to sprawka Moskwy, która chciała w ten sposób dodatkowo dopalić nękający Europę kryzys energetyczny. Moskwa takie sugestie określa jako głupie i absurdalne. Rosyjska dyplomacja twierdzi nawet, że te wybuchy są na rękę Waszyngtonowi, który dzięki temu sprzeda do UE więcej swojego gazu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA