REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Urlop bez limitu dni? Polacy ocenili nowy przywilej dla pracowników

Pracodawcy wiedzą, że w dzisiejszych czasach dla pracownika nie jest najważniejsza kasa, ale np. elastyczność w ustalaniu kwestii urlopowych oraz tzw. work-life balance. Jak wynika z raportu ,,Perfect MatchResearch’’, jeden na trzech polskich pracowników może wnioskować o urlop na ostatnią chwilę - nawet w dniu jego rozpoczęcia. A jak Polacy oceniają pomysł nielimitowanego systemu urlopowego?

19.06.2023
18:45
Urlop bez limitu dni? Polacy ocenili nowy przywilej dla pracowników
REKLAMA

Jak ważne są elastyczne godziny pracy i możliwość wypisania urlopu nawet w dniu jego rozpoczęcia, np. jako dodatkowe korzyści w pakiecie wynagrodzeń? Postanowiła to sprawdzić firma SD Worx, która przeprowadziła badanie wśród 4 833 pracodawców i 16 011 pracowników w 16 krajach europejskich. W badaniu brano pod uwagę elastyczność wnioskowania o urlopy wypoczynkowe, ale wykluczając specyfikę urlopu na żądanie w polskim systemie prawnym. Zobaczcie wyniki raportu „Perfect Match Research”.

REKLAMA

Czego pragną polscy pracownicy?

Elastyczne rozwiązania urlopowe są bardzo ważne dla pracowników i tego też oczekują od pracodawców. Jak wynika z badania:

  • 31 proc. polskich pracowników może wnioskować o urlop nawet tego samego dnia,
  • 32 proc. z tygodniowym lub krótszym wyprzedzeniem,
  • 11 proc. musi poprosić o urlop z tygodniowym lub dwutygodniowym wyprzedzeniem,
  • 18 proc. w okresie od dwóch tygodni do jednego miesiąca.

Ogromnym plusem jest to, że większość pracowników w Polce (73 proc.) może sprawdzać i wnioskować o urlop cyfrowo. 34 proc. z nich ma możliwość to zrobić tylko na komputerze stacjonarnym lub laptopie, a 20,5 proc. tylko na smartfonie lub tablecie. Dla porównania, duży postęp w zakresie cyfryzacji odnotowano zwłaszcza w Holandii (90,5 proc.), Norwegii (88 proc.) i Szwecji (87 proc.).

Elastyczność wnioskowania o urlop ma wpływ na podział pracy, planowanie i administrację. W praktyce digitalizacja procesów w firmie oznacza większą kontrolę nad planowaniem pracy i administracją płac. Pozwala to firmom na większą elastyczność w sensie organizacyjnym - komentuje Paulina Zasempa, People Country Lead – Poland and CEE, SD Worx Poland.

I dodaje, że obecnie duża część firm, niezależnie od wielkości, decyduje się na wprowadzanie nowych, cyfrowych rozwiązań, aby przyciągać pracowników i tworzyć konkurencyjne miejsce pracy.

Koncepcja nielimitowanego urlopu nie przekonuje wszystkich

Jak tłumaczy SD Worx, mimo że zapotrzebowanie na elastyczny system urlopowy jest wysokie, to jednak nie wszyscy są przekonani do koncepcji nieograniczonej liczby dni urlopu. Aż 60 proc. polskich pracowników wykazuje zainteresowanie takim rozwiązaniem, podczas gdy 33 proc. ma neutralny stosunek do tego pomysłu. Natomiast tylko 6 proc. nie jest w ogóle zainteresowanych takim systemem. Gdyby pracownicy mieli otrzymać nieograniczoną liczbę dni urlopu, to zaledwie 27 proc. wzięłoby znacznie więcej dni urlopu niż obecnie, a 25 proc. taką samą.

Z drugiej strony pracodawcy niekoniecznie są przeciwni idei nieograniczonej liczby dni urlopu. 39 proc. z nich ma neutralny stosunek do takiej koncepcji, a niewiele mniej (37 proc.) jest pozytywnie nastawionych. Prawie jedna czwarta (23 proc.) uważa, że jest to zły pomysł.

Paulina Zasempa zapewnia, że czas wolny i zachowanie optymalnej równowagi między pracą a życiem prywatnym są bardzo ważne. Praca jest dla ludzi znaczącą aktywnością, a wakacje są po to, aby naładować baterie. Osiągnięcie równowagi między pracą a czasem wolnym zapewnia spokój ducha.

Myślę, że stąd tak duże zainteresowanie nielimitowanymi dniami urlopowymi, szczególnie jeśli porównamy to z wynikami na skalę europejską, gdzie mniej niż połowa pracowników wyraziła swoje zainteresowanie takim rozwiązaniem (48 proc.) – mówi Paulina Zasempa, People Country Lead – Poland and CEE, SD Worx Poland.

REKLAMA

Badanie „Perfect MatchResearch” zostało przeprowadzone wśród 4 833 pracodawców i 16 011 pracowników w 16 krajach europejskich. W badaniu brano pod uwagę elastyczność wnioskowania o urlopy wypoczynkowe, wykluczając specyfikę urlopu na żądanie w polskim systemie prawnym.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA