REKLAMA
 1. bizblog
 2. Podróże

Wakacyjne trendy. Dokąd Polacy najchętniej polecą na wczasy w tym roku?

Wakacje tuż, tuż! Wielu Polaków już od jakiegoś czasu śledzi portale w celu upolowania najlepszej opcji na wymarzony urlop. Stem/Mark na zlecenie Kiwi.com przeprowadziła badania, które wskazują, że mimo wysokich cen i inflacji, Polacy nie chcą zrezygnować z podróżowania. Dodatkowo po okresie pandemii, ankietowani coraz częściej wskazują, że chcą odwiedzać całkiem nowe miejsca. A Wy jak zaopatrujecie się na wakacyjny urlop?

17.06.2023
6:12
Wakacyjne trendy. Dokąd Polacy najchętniej polecą na wczasy w tym roku?
REKLAMA

Ponad 53 proc. deklaruje, że w tym roku chce się udać się w przynajmniej jedno miejsce za granicą, którego do tej pory nie mieli okazji zobaczyć, a niemal co czwarty ankietowany (24,8 proc.) wyruszy w podróż mniej utartymi szlakami, z dala od tłumów turystów.

REKLAMA

Najpopularniejsze kierunki urlopowe

Wyniki badań zleconych przez Kiwi.com pokazują, że budżet to dla Polaków (59,6 proc.) jeden z kluczowych kryteriów, który wpływa na wybór kierunku podróży. Jest szczególnie istotny dla kobiet (64 proc.) - mężczyźni, jak pokazują badania, przykładają do niego mniejszą wagę (55,3 proc.). Wychodzi na to, że najczęściej chcemy wyjeżdżać tam, gdzie koszt wypoczynku będzie przyjazny dla domowego budżetu.

Kiwi.com wskazuje, że na liście kierunków, cieszących się największą popularnością, w tym roku znalazły się:

 1. Włochy
 2. Hiszpania
 3. Wielka Brytania
 4. Grecja
 5. Francja

Najpopularniejsze miasta, do których się udamy to Londyn, Rzym, Mediolan i Paryż. Analizy Kiwi.com pokazują, że najwięcej użytkowników, którzy rezerwacji dokonali do 12 czerwca b.r.,  na urlop uda się jeszcze w czerwcu, a także w lipcu. Co ciekawe, coraz więcej osób decyduje się na urlop trwający 1-2 tygodnie.

Niemal 69 proc. respondentów z Polski szuka ciekawych miejsc, oferujących pyszne, lokalne jedzenie. A wszystko po to, aby co trzeci z nas mógł je uwiecznić na zdjęciu i podzielić się nim w mediach społecznościowych (ponad 32 proc.). 

Ile średnio kosztuje bilet lotniczy i kiedy najlepiej je kupować

Jak wskazują eksperci, takie miasta jak Warszawa, Katowice i Kraków znalazły się w czołówce miast, w których rozpoczyna się najczęściej podróż. Lotniska w Modlinie i Katowicach oferują loty w bardzo konkurencyjnych cenach, nierzadko kilkakrotnie niższych niż na przykład na stołecznym Okęciu. 

Kiwi.com dodaje, że w tym roku za bilet lotniczy średnio zapłacimy 127 EURO, czyli o 20 EURO więcej niż rok wcześniej. Najmniej zapłacą osoby, które swojej rezerwacji dokonały z dużym wyprzedzeniem. Kupujący bilet lotniczy na 3 tygodnie - 2 miesiące przed planowaną podróżą, średnio zaoszczędzą 42 EURO - płacąc 85 EURO. 

Kiwi.com zwraca również uwagę na to, że w tym roku za bilet lotniczy zapłacimy średnio 127 EURO, czyli o 20 EURO więcej niż rok temu. Osoby rezerwujące krótkie loty (0 – 1499 km) zapłaciły 94 EURO, za loty średniodystansowe (1500 – 3999 km) średnia cena wyniosła 166 EURO, a za loty międzykontynentalne (ponad 4000 km) 659 EURO.

Wskazówki, które pomogą zoptymalizować koszty

Dla tych, którzy nadal poszukują taniego lotu na wakacje, Kiwi.com przygotowało kilka podpowiedzi:

 • Wybierz lot w mniej popularnych godzinach -wczesno porannych lub nocnych. Te z reguły są tańsze.
REKLAMA
 • Podróżuj z pobliskich lotnisk lub na pobliskie lotniska, zamiast wybierać największe w regionie. Pobliskie lub mniejsze lotniska mogą oferować lepsze ceny, czasem nawet dwukrotnie tańsze! Wprowadzając miasto wylotu i/lub przylotu na Kiwi.com, możesz wybrać lotniska w promieniu 250 km w miejscu wylotu i/lub przylotu, aby uzyskać najlepsze połączenie.
 • Jeśli jesteś elastyczny, zamiast szukać konkretnych dat podróży, wybierz tydzień lub miesiąc/miesiące, w których chcesz podróżować, i dodaj, ile dni chcesz spędzić w miejscu docelowym. W ten sposób możesz uzyskać tańsze opcje podróży.
 • Samodzielny transfer: ten trick pomaga dotrzeć do dowolnego miejsca docelowego, nawet jeśli linie lotnicze nie udostępniają go jako istniejącego w planie podróży. Wybierz „gdzie” i „kiedy” chcesz lecieć, a Kiwi.com utworzy plan podróży z oddzielnych lotów różnych linii lotniczych.
 • Alerty dotyczące cen lotów śledzą lot, który Cię interesuje, i powiadamiają Cię o zmianach kosztów podróży, dzięki czemu możesz dokonać rezerwacji, gdy zobaczysz cenę, która przypadnie Ci do gustu.
 • Na Kiwi.com możesz użyć wielu filtrów, aby uzyskać pożądane wyniki. Chcesz polecieć tego lata za mniej niż 100 EURO, a na miejscu spędzić od 4-6 dni? Wpisz swoje parametry w wyszukiwarkę, a Kiwi.com znajdzie loty, których szukasz.  

Badanie przeprowadzone przez Stem/Mark na zlecenie Kiwi.com zostało wykonane metodą CAWI na reprezentatywnej próbie 1010 Polaków w wieku od 18 do 59 lat. Badanie zostało przeprowadzone w październiku 2022  roku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA